Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Burza - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Život na burze cenných papierov. Foto: SITA/AP Photo/Richard Drew
7. februára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Prvý obchodník s OZE vstúpil na Pražskú energetickú burzu

„Obchodujeme predovšetkým s elektrinou z bioplynových staníc, solárnych a veterných elektrární. Na burzu sme vstúpili ako priamy účastník, aby sme mali ďalšie nástroje k zabezpečeniu cenovo udržateľného nákupu elektriny pre našich zákazníkov, predovšetkým veľkoodberateľov,“ uviedol generálny riaditeľ Amper Market Jan Palaščák.

Prioritou sú firemní zákazníci

Amper Market, ktorý začal ponúkať svoje služby v minulom roku, očakáva v roku 2012 obrat okolo 500 miliónov českých korún. „Najväčší nárast klientely zaznamenávame vo firemnom sektore. Ten zostáva našou prioritou,“ dodal Palaščák.

Amper Market chce do budúcnosti nakupovať zhruba 60 % elektriny priamo z obnoviteľných výrobných zdrojov a 40 % nakupovať priamo na trhoch. „V tej časti portfólia nákupu, ktorú nemáme zabezpečenú priamo od výrobcov, sa nechceme spoliehať výhradne na denné trhy,“ podotkol Palaščák.

„Virtuálna obchodná elektráreň“

Amper Market chce v ČR vybudovať tzv.virtuálnu obchodnúelektráreň, ktorá bude združovať nezávislé energetické zdroje.

Amper market bol založený vlastníkmi elektrární využívajúcich obnoviteľné zdroje energie s cieľom priamo uplatniť energiu z týchto zdrojov na trhu finálnych odberateľov so silovou elektrinou. Elektrinu vyrobenú nezávislými výrobcami firma ponúka koncovým zákazníkom z radov podnikov a municipalít, ale aj iným obchodníkom s elektrinou.

Pražská energetická burza bola založená v júli 2007 a umožňuje obchodovanie s elektrickou energiou s miestom dodania v Českej republike, na Slovensku a v Maďarsku. Účastníkmi burzy je väčšina významných energetických firiem v Česku.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.