Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rodinné domy - Česko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Eurapart (licencia Creative Commons)
8. februára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Program „Zelená úsporám“ sa zrejme tento rok neotvorí

Český program Zelená úsporám sa zrejme tento rok neotvorí. Ministerstvo životného prostredia  príjem žiadostí o dotácie pozastavilo už minulý rok v októbri. Pôvodne plánovalo, že prestávka potrvá iba do konca januára. Podľa serveru Aktuálně.cz zatiaľ nie je jasné, či program v tomto roku ešte otvoria. „Neviem si predstaviť, že by sme v tejto chvíli otvorili naberanie ďalších žiadostí, nemáme ani na 100 % pokrytie tých ktoré tam ešte stoja,“ uviedol minister životného prostredia Tomáš Chalupa.

V dnešnom prehlásení MŽP uviedlo, že informácie o uzavrení programu sú však predčasné. „Najskôr musíme vybaviť žiadosti, ktoré už boli podané a na ktoré sú peniaze. V tejto chvíli neviem povedať o akú sumu ide, pretože ešte stále nebolo vyhodnotených niekoľko tisíc zmlúv. Až potom budeme vedieť, aký je reálny deficit,“ upresnil Chalupa. Zvyšné žiadosti majú byť prehodnotené počas nasledujúcich týždňov.

Bývalý minister životného prostredia Pavel Drobil (ODS), ktorý kvôli korupčnej afére okolo SFŽP rezignoval, v polovici decembra potvrdil, že v SFŽP chýba až 5 miliard korún na zaplatenie všetkých žiadostí, ktoré boli v programe podané. MŽP teraz pripúšťa, že čiastka môže byť oveľa vyššia. Mohlo by ísť pritom o sedem až osem miliárd korún.

V programe Zelená úsporám je v súčasnosti evidovaných približne 75.000 majiteľov domov. Koncom minulého roka fond schválil 20.000 žiadostí za 5,7 mld. Korún. Tieto žiadosti fond vyplatí ešte v pôvodnej výške. V polovici februára má zasadnúť rada SFŽP, ktorá fondu predloží konečné čísla. MŽP ich chce zverejniť v priebehu marca.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.