Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Petr Nečas
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Vláda ČR
7. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko podporuje prepojenie ropovodu Družba s Nemeckom

„Česká republika absolútne rešpektuje rozhodnutie Nemecka vzdať sa jadrovej energie. Na druhej strane by sme boli radi, keby aj Nemecko rešpektovalo naše rozhodnutie naďalej pokračovať v rozvoji jadrového sektora,“ prehlásil Nečas na konferencii s tým, že podľa neho český postoj nebude brániť v pokračovaní tesnej spolupráce obidvoch krajín v energetickej oblasti.

Praha pripravená pomôcť s prepojením Družby na nemeckú sieť

Nečas uviedol, že česká štátna akciová spoločnosť Mero je pripravená po technickej stránke riešiť pripojenie ropovodu Družba do Nemecka a hľadať najvhodnejšiu z možných variánt. Základnou podmienkou podobného projektu je podľa predsedu českej vlády disponibilná kapacita ropovodu TAL, ktorá sa odhaduje minimálne na 4 mil. ton ročne výhradne pre potreby rafinérie v Spergau.

„Významným aspektom tohto projektu sú taktiež obchodné a ekonomické podmienky – s ohľadom na vysokú investičnú náročnosť by mali byť s konečným zákazníkom vyjednané také prepravné podmienky, ktoré by zabezpečovali spoločnosti Mero návratnosť vložených prostriedkov,“ podotkol český premiér.

Projekt by sa podľa neho mohol stať jedným z dôležitých spoločných príspevkov ČR a Saska k zvýšeniu energetickej bezpečnosti EÚ a unifikácii prepravných ciest.

Ropovodmi v Česku vlani pretieklo skoro 8 mil. ton suroviny, ktorým štátom ovládaný prevádzkovateľ Mero medziročne zvýšil objem prepravovanej ropy o 6 %. Dodávky ropovodom IKL z Nemecka vzrástli o zhruba 30 % na 3,1 mil. ton, naopak dovoz východu ropovodom Družba klesol o desatinu na 4,5 milióna ton.

Praha chce zvýšiť spoluprácu v oblasti hnedého uhlia

Pre ČR i Sasko je taktiež podľa Nečasa významné aj využívanie zásob hnedého uhlia. „Ocenili by sme preto širšiu spoluprácu so saskou stranou v oblasti hnedého uhlia, či už formou výmeny skúseností oboch strán o najlepších dostupných technológiách, vrátane zachytávania a ukladania uhlíka, tak vo forme spolupráce v oblastiach energetickej účinnosti, zahladzovania banských škôd a prirodzenie takisto v oblasti výskumu a vývoja,“ uviedol český premiér.

V následnej diskusii na konferencii dominovali témy ako je energetická efektivita v priemysle a obchode, či cezhraničných energetických sieťach. Za českú stranu sa diskusie zúčastnil taktiež minister priemyslu Martin Kocourek. Sasko reprezentuje premiér tejto spolkovej krajiny Stanislaw Tillich. S ním Nečas na konferencii podpísal spoločné prehlásenie.

O situácii v českom teplárenstve na konferencii hovoril tiež niekdajší český premiér Mirek Topolánek, ktorý bol na začiatku septembra zvolený za predsedu výkonnej rady Teplárenského združenia ČR. Medzi českými účastníkmi je napríklad aj Pavel Skouka z Ústavu jadrového výskumu v Řeži alebo šéf obchodnej divízie ČEZ Alan Svoboda.

O plynovode Gazela, ktorý by mal v budúcnosti zásobovať aj Českú republiku, informoval zástupca českého ministerstva priemyslu Jiří Filippi. Plynovod, pretínajúci západné Čechy, by mal byť využiteľný predovšetkým v prípade problémov na existujúcej trase ruského plynu cez Ukrajinu – bude totiž napojený na nemeckú sústavu Opal, ktorá bude zásobovaná ruským plynom cez plynovod Nord Stream na dne Baltského mora.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.