Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. novembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko podporí EK v spore o financovanie Hinkley Point C

„V prípade, že by Súdny dvor EÚ vyhovel žalobe Rakúska či Greenpeace Energy eG na zrušenie rozhodnutia EK o zlúčiteľnosti verejnej podpory s právom EÚ, mohol by byť vytvorený precedens, ktorá by v budúcnosti mohol skomplikovať výstavbu jadrových zdrojov na území ČR,“ tvrdí predkladacia správa uznesenia. Materiál dodáva, že vzhľadom k tomu, že ČR zastáva v oblasti jadrovej energetiky podobnú stratégiu ako Británia, je vhodné, aby vstúpila do oboch konaní v úlohe vedľajšieho účastníka a intervenovala v prospech stanoviska EK. Uznesenia na vládu predkladá české ministerstvo priemyslu.

EK vlani súhlasila s plánom britskej vlády investovať do výstavby novej jadrovej elektrárne 16 miliárd libier. Viedeň, ktorá je dlhodobým kritikom jadrovej energetike, však tvrdí, že rozhodnutie je v rozpore so záväzkom EK na podporu obnoviteľných zdrojov energie.

Projekt Hinkley Point na juhozápade Anglicka je súčasťou plánu Británie nahradiť pätinu svojich starnúcich jadrových a uhoľných elektrární, Bude taktiež veľkým vývozným kontraktom pre Francúzsko, pretože realizáciu bude mať na starosti francúzska energetická spoločnosť EDF. Projekt má byť vôbec  prvou jadrovou elektrárňou v Európe od nešťastia vo Fukušime v roku 2011.

O podpore výstavby mala časť eurokomisárov pochybnosti, pretože niektoré modely hovorili o tom, že jadrová elektráreň by najskôr zarábala aj bez podpory štátu. Nakoniec ale EK iba upravila podmienky pomoci tak, aby sa zabránilo neoprávnenému poškodeniu konkurencie na trhu a znížili sa finančné príspevky od občanov.

Celkové náklady na výstavbu Hinkley Point C sa odhadujú na 24,5 miliardy eur. Disponovať bude inštalovaným výkonom 3,3 GW, ktorý má podľa britskej vlády v budúcnosti pokryť približne 7 % spotreby elektriny v krajine.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.