Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Solárny panel. Foto: SITA/AP Photo/Armando Franca
19. októbra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Podpora OZE v nasledujúcom roku presiahne 1,2 mld. eur

Informoval o tom Rostislav Krejcar, vedúci oddelenia regulácie zdrojov Energetického regulačného úradu (ERÚ). Podľa Krejcara nemá ERÚ zatiaľ jasno o koľko elektrina pre konečných spotrebiteľov v roku 2012 zdražie. Počíta so zdražením silovej elektriny, ktorá tvorí necelú polovicu konečnej ceny pre spotrebiteľov.

Ďalšiu časť konečnej ceny tvorí práve príspevok na obnoviteľné zdroje a iné poplatky. ERÚ zatiaľ tieto faktory analyzuje, predbežný návrh cenového rozhodnutia plánuje zverejniť v priebehu novembra. Určitú kompenzáciu v zdražení elektriny by rovnako ako vlani mala umožniť niekoľkomiliardová dotácia zo strany štátu, zatiaľ sa o nej ale nerozhodlo.

V tomto roku predstavoval príspevok na obnoviteľné zdroje 32 miliárd českých korún (1,284 mld. eur). Primárne to bolo kvôli prudkému rastu počtu solárnych elektrární. Zhruba 12 miliárd z toho bolo uhradených dotáciami štátu, ktoré čerpali z odvodov solárnych elektrární, zdanenia emisných povoleniek a poplatkov za pôdu, kde solárne elektrárne stoja. Zostatok z čiastky sa premietol do cien elektriny, ktorá v tomto roku stúpla v priemere o 5 %.

Podľa Krejcara ERÚ od nasledujúceho roku zvýši podporu kogeneračnej výroby elektriny a tepla o zhruba 50 českých korún (2,01 EUR).  Príspevok zdrojom s výkonom do jedného MW sa tak zvýši na asi 640 (25,68 eur) českých korún za MWh. Zdroje s výkonom medzi jedným až piatimi MW získajú podporu vo výške asi 550 korún (22,07 eur)/MWh. Podmienky podpory všetkých obnoviteľných zdrojov po novom zjednotí pripravovaný zákon o podporovaných zdrojoch energie.

Krejcar upozornil, že vlani výroba z kogeneračných zdrojov tvorila viac než 60 % celkovej výroby všetkých ekologických zdrojov podporovaných dotáciami. Pritom na kogeneráciu pripadlo asi len 6 % z celkovej finančnej podpory. Výroba z fotovoltaických elektrární, na ktoré naopak pripadá najväčšia časť dotácií, vlani predstavovala asi 4 percentá zo všetkých subvencovaných zdrojov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.