Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. augusta 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Podpora OZE sa aj napriek obmedzeniam medziročne zvýšila

„Zo zákona majú podporované zdroje z rokov 2005 až 2013 nárok na každoročný nárast výkupnej ceny o dve percentá vzhľadom k inflácii,“ povedal hovorca Energetického regulačného úradu (ERÚ) Jiří Chvojka.

Hlavným dôvodom rastu podpory je ale podľa odborníkov tohtoročné počasie, ktoré energiám z OZE vo všeobecnosti praje. Podpora starším elektrárňam sa vypláca podľa dodaných megawatthodín a v prípade, že vyrábajú viac, dostanú viac peňazí.

Novela zákona, ktorý podporu OZE obmedzuje, platí v Česku od začiatku roka. Netýka sa len nových vodných elektrární s najvyšším inštalovaným výkonom do 10 MW. Práve ich výroba, resp. vyplácaná podpora  ale paradoxne ako jediná poklesla. „Ich výsledok je daný tým, že v zime prakticky nesnežilo a teda pre ne nebola voda,“ dodal Bronislav Bechník z portálu TZB-info, ktorý sa obnoviteľnými zdrojmi dlhodobo zaoberá.

Upravený zákon obsahuje tiež prechodné obdobia pre tých, ktorý mali na začiatku roka stavebné povolenie aj autorizáciu a podarí sa im ich elektrárne uviesť do prevádzky do konca roka 2015. Tí podporu od štátu dostanú.

„V závere roka 2013 sa ešte investori naposledy snažili využiť poslednú šancu na štátne dotácie. To sa potom premietlo do výsledkov za 1. polrok 2014,“ uviedol energetický expert spoločnosti ENA Jiří Gavor. Počet elektrární OZE sa podľa neho do budúcnosti ešte zvýši, ale nie výrazne. „Očakávam napríklad rozvoj malých strešných fotovoltaických zdrojov, kde pri vlastnej spotrebe viac než 70 % vyrobenej elektriny už ide o výhodnú investíciu,“ dodal Gavor.

Trend toho, že sa elektrárne stavajú aj bez štátnej podpory, potvrdzuje aj Chvojka. „Vzhľadom ku klesajúcej cene technológií sa ich vypláca stavať kvôli úspore energií,“ dodal Chvojka.

Novela upravila aj hornú hranicu príspevku, ktorú OZE získavajú priamo od ľudí v cene elektriny. Stanovila sa na 495 českých korún za megawatthodinu, čo je o 88 korún menej než vlani.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.