Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drevo - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Drevná biomasa
15. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: Počet bytov vykurovaných drevom vzrástol o 76 percent

Tým už kúri len 346.000 domácností, o 40 % menej než pri minulom sčítaní v roku 2001. Dominantná stále zostáva pozícia zemného plynu, ktorým vykuruje 1,47 milióna českých domácností.

Bytov a domov, v ktorých sa vykuruje drevom, je aktuálne 293.660, zatiaľ čo pred desiatimi rokmi ich bolo iba 167.341. „V poslednej dekáde sa však veľmi spomalil rast podielu domácností vykurovaných plynom. Určite to súvisí s problematikou plynofikácie, cien plynu a ďalšími vecami,” povedal dnes českým médiám podpredseda ČSÚ Stanislav Drápal. Podľa sčítania používa plyn k vykurovaniu 1,47 milióna domácností, v roku 2001 to bolo 1,4 milióna. Nárast tak predstavuje iba 5 %.

Drevom sa vykuruje najčastejšie na Morave a na juhu Čiech. Absolútne najväčší podiel na vykurovaní má drevo v Juhočeskom kraji a to takmer štvrtinový. Naopak skoro vôbec nepoužívajú drevo k vykurovania obyvatelia Prahy. V metropole Česka je však tiež podľa sčítania asi polovica domácností vykurovaná z kotolne umiestnenej mimo dom. V hlavnom meste, kde žije viac než desatina všetkých obyvateľov republiky, sa najviac vykuruje plynom. Plyn zahrieva približne tri štvrtiny pražských domov a bytov, ešte viac domácností ním ale vykuruje v Juhomoravskom kraji. Uhlie dávajú do kachieľ a kotlov najčastejšie domácnosti v Stredočeskom kraji, používa sa k vykurovaniu približne vo štvrtine zo všetkých tamojších bytov a domov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.