Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynový horák SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
horák - ilustračná snímka Foto: SITA/Nina Bednáriková
8. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: Plynárenská únia odhaduje stagnáciu v počte zmien odberateľov

„Veľa ľudí je konzervatívnych. Ďalší sa pri zmene dodávatelia popália, takže v tomto roku by som odhadoval toto číslo,” uviedol. Minulý rok bol podľa neho výnimočný vďaka malým dodávateľom, ktorí plyn nakupujú za nižšie ceny, než ktoré ponúkajú firmy v dlhodobých kontraktoch. Počet zmien sa oproti roku 2010 strojnásobil na 360.000. Niektoré zmeny sú ale dvojsmerné a zákazníci sa tiež občas vracajú k svojmu pôvodnému dodávateľovi.

Podľa Petržilky má významný objem zákazníkov okolo 20 alternatívnych dodávateľov plynu. Najväčšou firmou v obore je naďalej RWE, jej podiel na trhu ale klesá. Tento podiel klesol na zhruba 50 %, uviedol.

V Česku postupne klesá spotreba plynu. V minulosti bola pravidelne nad úrovňou 9 mld. kubíkov ročne. Momentálne je pod touto hranicou a postupne klesá. Vlani sa znížila o 10 % na 8,075 mld. metrov kubických. Na zníženej spotrebe sa prejavil pokles priemyselnej výroby a tiež teplejšie počasie. Len za december klesla spotreba o 27 %.

Ročnú spotrebu plynu ovplyvňujú aktuálne trendy. „Pozitívny trend je zatepľovanie a používanie účinnejších spotrebičov. Hoci pribúdajú zákazníci, tak merná spotreba na zákazníka klesá,” uviedol Petržilka. Negatívnym javom je podľa neho útlm až krach niektorých výrobných odvetví.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.