Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: Plynárenská skupina RWE dostala megapokutu

„Sme presvedčení, že nikdy nedošlo k zvýhodňovaniu našich bývalých regionálnych spoločností. RWE bude postupovať ďalej právnou cestou a podá žalobu na udelenie pokuty na správnom súde a zároveň vyčká na vybavenie našej ústavnej sťažnosti,“ tlmočil agentúre ČTK hovorca RWE Martin Chalupský.

Pôvodné rozhodnutie v tejto veci ÚOHS vydal v roku 2006 a zo svojej právomoci v nej uložil pokutu 240 miliónov českých korún. Správne však rozhodol podľa súdu iba v jednej záležitosti z dvoch. RWE zvýhodňovala svojich regionálnych distribútorov. Mali výhodnejšie podmienky než konkurencia a to v období od novembra 2004 do augusta 2006.

Druhý delikt podľa súdu ÚOHS nepreukázal. RWE údajne odmietala konkurenčným distribútorom dodávať plyn do ktorejkoľvek z bilančných zón v ČR. Nepodarilo sa ale preukázať, že by Pražská plynárenská alebo Juhočeská plynárenská, ktoré sú konkurentmi RWE, chceli do inej bilančnej zóny dodávať plyn. Súd tak zrušil aj pokutu. Prípadom sa zaoberal ako krajský súd, tak aj Najvyšší správny súd.

„Úrad v novom rozhodnutí zneužitie dominancie týkajúce sa možnosti dodávať do inej bilančnej zóny nedokázal. Aj s ohľadom na značný časový odstup sa nepodarilo získať jednoznačné dôkazy, ktoré by preukázali porušenie zákona,“ uviedol Rafaj.

Pokutu za protisúťažné rokovanie vtedy ÚOHS uložil iba za delikt, ktorý potvrdili aj súdy. Sankcia sa taktiež príslušne znížila a to na základe metódy výpočtu používaného v dobe pôvodného konania.

Aj tak sa proti rozhodnutiu česká RWE odvolala, Rafaj ale pokutu potvrdil a nezmenil ani jej výšku.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.