Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. mája 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko: Odstávka 4. bloku JE Dukovany sa pretiahne kvôli poruche

Podľa prvých predpokladov sa odstávka štvrtého bloku kvôli opravám pretiahne v rádoch dní. Termín ukončenia energetici spresnia, keď zistia konkrétnu príčinu problému. Porucha podľa hovorcu nie je závažná. „Každopádne je potrebné odtlakovať celý systém, takže to bude mať dôsledok do dĺžku odstávky,“ dodal.

Súbežne v Jadrovej elektrárni Dukovany pokračuje aj odstávka tretieho výrobného bloku, ktorá začala 22. apríla. Podľa predbežného plánu by mala trvať do 10. júla.

Štvrtý blok Dukovian je odstavený dlho kvôli tomu, že v ňom odborníci, okrem výmeny pätiny jadrového paliva za čerstvé a kontrol a úprav zariadení, taktiež kontrolovali zvary. Jeho sprevádzkovanie sa najprv pretiahlo kvôli oprave netesnosti na armatúre v sekundárnom okruhu, ktorá bola zabezpečená pri tlakových skúškach. V nedeľu bol v tomto bloku začatý proces minimálneho kontrolovaného výkonu a energetici pred zistením poruchy na skriniach poisťovacích ventilov predpokladali, že blok začne dodávať elektrinu v priebehu dneška.

Kontroly zvarov sa robia v dukovanských blokoch od minulého roka preto, že sa ukázalo, že v dokumentácii elektrárne sú založené ich nekvalitné röntgenové snímky. Kvôli previerkam zvarov sa minulý rok zastavili tri bloky Dukovian a od 19. septembra do 28. decembra dodával elektrinu do siete iba blok číslo štyri.

Skupina ČEZ kvôli mimoriadnym odstávkam vlani prišla o 2,5 mld. českých korún. Koncom minulého mesiaca spoločnosť oznámila, že odvolala z funkcií niektorých pracovníkov zodpovedných za problémy zvarov v elektrárni a ostatným zodpovedným zamestnancov významne znížila mzdu. Riaditeľ Dukovian Miloš Štěpanovský vo funkcii zostal.

Dukovanský blok číslo jeden bol uvedený do prevádzky v roku 1985 a posledný štvrtý blok v Dukovanoch začal fungovať v júli 1987. Podľa pôvodných predpokladov už mala byť elektráreň na hranici svojej životnosti, kvôli predĺženiu prevádzky sa ČEZ v minulých rokoch zameral na modernizáciu jej zariadení.

Dukovany majú inštalovaný výkon 2040 MW. V plnej prevádzke pokrývajú pätinu celkovej spotreby elektriny v ČR. Vlani ale jej ročná výroba elektriny v dôsledku neplánovaných odstávok klesla o 18 % na 12,6 TWh. Skupinu ČEZ tento výpadok dodávok minulý rok pripravil o 2,5 mld. českých korún (92,3 mil. eur).

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.