Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrova elektraren dukovany SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Dukovany (Česká republika). Foto: (c) SITA/AP Photo/Petr David Josek.
3. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko odovzdalo EK správu o jadrových elektrárňach, sú bezpečné

Na testoch elektrární sa po dobu zhruba šiestich mesiacov okrem zástupcov ČEZ podieľali tiež špecialisti z Ústavu jadrového výskumu v Řeži, pracovníci SÚJB a ďalší odborníci.

Na čo sa testy odolnosti zamerali

Testy napríklad posudzovali ako sa elektrárne vyrovnajú s mrazmi – 46 stupňov Celsia trvajúcimi celý mesiac alebo naopak s dlhodobými horúčavami, pri ktorých ortuť teplomeru dosahuje + 46 stupňov Celsia. Odborníci taktiež zisťovali ako sa zariadenia vyrovnajú so zemetrasením a desaťtisícročnou povodňou, či s extrémnymi dažďami.

„Projekty oboch elektrární sú veľmi robustné a s rezervou odolajú aj týmto extrémnym prírodným vplyvom,” vyhlásil Vladimír Hlavinka, člen predstavenstva ČEZ a riaditeľ divízie výroba. „Výsledok záťažových testov zodpovedá aj našej filozofii aktívneho prístupu k bezpečnosti jadrových elektrární. Kedy kontinuálne preverujeme a vylepšujeme ich projekty,” dodal.

V bezpečnostných analýzach, ktoré boli podkladom pre vypracovanie záverečných správ, odborníci zámerne nechávali zlyhávať bezpečnostné systémy vrátane ich ďalšieho istenia a hodnotili ako jadrové bloky vážne situácie zvládnu. „Všetko samozrejme prebiehalo na základe bezpečnostných štúdií a inžinierskych výpočtov. O reálne testovanie skutočne nešlo. Z výsledkov nám vyplynuli príležitosti k ďalšiemu zvýšeniu odolnosti aj voči extrémne málo pravdepodobným scenárom a nepredvídaným podmienkam,” vysvetlil Hlavinka.

Zvýšenie bezpečnosti v Dukovanoch a Temelíne

Posilnenie bezpečnostných opatrení v Temelíne bude predstavovať napr. zavedenie ďalšieho záložného zdroja elektrického napájania. Mobilné dieselgenerátory tak budú jedenástou možnosťou zabezpečenia elektrického napájania. Posilní sa aj systém na likvidáciu vodíka v ochrannej obálke reaktorov.

Systém na likvidáciu vodíka, ktorý môže byť za určitých okolností výbušný, posilní aj Dukovany. „V elektrárni Dukovany dokončíme rozpracované projekty k ďalšiemu zvýšeniu odolnosti proti zemetraseniu a dôležité je i dopracovanie postupov pre nadprojektované havárie a ich precvičenie,” popísal riaditeľ elektrárne Dukovany Tomáš Žák.

Ďalší postup na úrovni EÚ

Národnú správu o jadrových elektrárňach Českej republiky budú medzinárodní experti v rámci Európskej komisie niekoľko mesiacov posudzovať. Výsledky záťažových testov všetkých európskych jadrových elektrární by mala komisia oznámiť v polovici tohto roka.

Záťažové testy majú priniesť istotu, že európske jadrové zariadenia sú pripravené na nečakané udalosti ako bola tá, ktorá v marci 2011 postihla v dôsledku zemetrasenia a následnej vlne tsunami japonskú jadrovú elektráreň Fukušima. EÚ sa potom po neľahkých rokovaniach dohodla, že preskúma všetkých 143 reaktorov v EÚ a zameria sa na niekoľko oblastí možných rizík.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.