Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko: Odbory nesúhlasia s prípadným rozdelením ČEZ-u

„Nám sa absolútne nepáči, že sa začali objavovať veci okolo rozdelenia ČEZ-u. My si myslíme, že to je nezodpovedné. ČEZ je jedna z mála firiem, ktorá zarába a pôsobí na európskom trhu,“ povedal Dufek.

Možné rozdelenie najväčšej domácej energetickej firmy naznačil Beneš v súvislosti s dostavbou jadrových elektrární Temelín a Dukovany. Vláda a firma sa nemôžu dohodnúť na spôsobe financovania nových blokov. Minister financií Andrej Babiš presadzuje, aby stavbu financoval ČEZ. To ale firma urobiť nemôže, pretože by riziko investície niesli aj minoritní akcionári.

Štát teraz vlastní prostredníctvom ministerstva financií zhruba 70 % spoločnosti ČEZ. Ďalších 20 % kontrolujú rôzne právnické osoby a zvyšných 10 % fyzické osoby. Ak by časť firmy, ktorá by stavala jadrové elektrárne, vlastnil iba štát, mohla by bloky postaviť aj napriek menšej návratnosti investície bez toho, že by jej vedenie čelilo žalobe z porušenia povinnosti riadneho hospodára.

Dufek so Sobotkom hovoril o tom, v akej fáze je dostavba Temelína a Dukovian. „Premiér nás informoval o tom, že v súčasnosti začínajú prebiehať diskusie o tom, akým spôsobom sa vláda a ČEZ vyrovnajú s prípadnými dostavbami elektrární,“ povedal šéf ASO.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.