Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. augusta 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko: Novela energetického zákona zvýši ochranu spotrebiteľov

Novela energetickej legislatívy má českým spotrebiteľom energií zabezpečiť lepšiu ochranu svojich práv. Podľa časopisu pre spotrebiteľov dTest bude musieť dodávateľ energií v Česku 30 dní dopredu upozorniť zákazníka na zmeny, ako je nová cena, a s nimi spojené právo na dostúpenie od zmluvy. Klient tak bude mať možnosť odstúpiť od zmluvy do 10 dní pred účinnosťou zmeny. Ak dodávateľ zákazníka včas a správne neinformuje, právo na dostúpenie sa predĺži na celé tri mesiace.

„Doteraz často ľudia uzatvárali zmluvy na dobu určitú a potom sa dostávali do najrôznejších zmluvných pascí, z ktorých nebolo cesty von,“ uviedol právny poradca časopisu dTest Jan Votočka.

Regulátor získa väčšie právomoci

Ďalšou zmenou nového zákona je posilnenie právomocí Energetického regulačného úradu (ERÚ). Ten bude po novom dohliadať na hospodársku súťaž a monitorovať nespravodlivé zmluvné podmienky. ERÚ tiež dostane právomoc rozhodovať spory medzi zákazníkom a predajcom. Klient tak získa možnosť sa efektívne brániť v prípade, že medzi ním a dodávateľom energie vznikne spor.

Nová norma tak zavádza pre elektrárenské a plynárenské firmy povinnosť zverejňovať na internete podmienky dodávok a cien plynu pre domácnosti a podnikateľov so spotrebou plynu do 630 MWh ročne. To isté platí aj pre dodávky elektrickej energie.

„Naše združenie zmeny jednoznačne podporuje. Neutešený stav, ktorí vyvolali predovšetkým noví hráči na trhu, bol už ďalej neudržateľný. Je však potrebné si uvedomiť, že aj tá najlepšia právna ochrana nepomôže, ak nebude celá táto veľmi problémová oblasť úradom náležite kontrolovaná a vinníci sankcionovaní,” dodal Votočka.

Ďalšie zmeny

Popri spomínaných zmenách prináša novela z dielne českého ministerstva priemyslu a obchodu tiež podrobnejšiu úpravu dispečerského riadenia prenosovej sústavy, vymedzuje právomoci Štátnej energetickej inšpekcie alebo vyžaduje autorizáciu na výstavbu nových zdrojov elektriny.

„V súlade s európskym právom nový energetický zákon stanovuje povinnosť vlastníckeho oddelenia prevádzkovateľov prenosových a prepravných sústav. V Českej republike voľný trh existuje už niekoľko rokov a zákazníkom priniesol slobodu vo výbere svojich dodávateľov energií,” skonštatoval minister priemyslu a obchodu Martin Kocourek.

Energetický zákon tiež stanovuje povinnosť a zodpovednosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy zabezpečiť bezpečnosť a stabilitu dodávok elektriny na celom území Českej republiky. Na dodržiavanie pravidiel stanovených energetickým zákonom bude podľa zásad Európskej únie po novom dohliadať Energetický regulačný úrad.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.