Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Česko: Ministerstvo priemyslu navrhuje novú daň kvôli navýšeniu ropných zásob

Nová daň, ktorú zaplatia predajcovia a dovozcovia pohonných látok, sa v konečnom dôsledku prejaví na ich cene na čerpacích staniciach. Výška dane by mala byť 140 Kč (5,66 eura) za 1.000 litrov ropných produktov. Fakticky sa tak skončí prax, keď tvorbu ropných rezerv financuje štát.

Téma zvyšovania rezerv sa stala aktuálnou po tom, čo sa v minulých dňoch objavili nejasnosti, či ruskí dodávatelia dodržia plány dodávok suroviny do Česka. O návrhu novej dane však možno očakávať búrlivú diskusiu.

Nová daň by teoreticky nemusela byť pre motoristov zásadným problémom, keby vláda podporila návrh na zníženie terajšej spotrebnej dane na benzín a naftu. Jej pokles by mohol byť podstatne vyšší, než dosiahne príjem z novej dane, z ktorej sa majú financovať strategické rezervy.

Zástancovia nižšej spotrebnej dane z nafty naopak argumentujú, že autodopravcovia dnes tankujú v krajinách, kde je to pre nich výhodnejšie.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.