Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bridlica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bridlicové horniny (Foto: Flickr.com / Seldom Scene Photography. Licencia Creative Commons)
4. septembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: Ministerstvo navrhuje zákaz prieskumu bridlicového plynu do roku 2014

Proti prieskumu a prípadnej ťažbe sa postavili ekológovia, hejcmani, radnica i obyvatelia lokalít, kde by zásoby plynu mohli byť. Obávajú sa zhoršenia kvality životného prostredia i kvality podzemných vôd. Senátori už pripravili novelu, ktorá by ťažbu bridlicového plynu zakázala. Horná komora by ju mala prerokovať po krajských voľbách.

„My tu máme základné zákony – EIA, geologické a banícke, ktoré sú staré 20 rokov, neprešli žiadnou zmenou…My sa snažíme dosiahnuť stavu, aby sme dopredu vytvorili jasné pravidlá hry. A aby sme tiež ochránili ČR pred rizikom možných arbitráží,“ uviedol k memorandu minister. Podľa neho by mohla firma po prípadnom prieskume zistiť, že by sa jej ťažba vyplatila. Štát ale môže mať iný pohľad a to napr. kvôli ochrane krajiny. „Ja sa naozaj nechcem dostať do stavu, keď bude ČR platiť náhradu už len za ten prieskum, ktorý predstavuje náklady v objeme stoviek miliónov korún,“ dodal Chalupa.

Dotknuté obce považujú dvojročnú lehotu len za oddialenie problému. Ako šalamúnske riešenie označila situáciu berounská starostka Šárka Endrlová. Trvá na tom, že by táto metóda ťažby mala byť zakázaná na celom území Česka. „Vidím za tým iba snahu schladiť vášne, nie skutočné riešenie. Nerozumiem tomu, prečo sa ministerstvo potrebuje rozhodovať, či môže byť metóda hydraulického frakovania v priebehu dvoch rokov menej škodlivá,“ povedala ČTK.

Ťažiari o povolenie k prieskumu bridlicových plynov žiadajú tiež napríklad na časti územia Náchodska a Trutnovska. Náchodský starosta Jan Birke (ČSSD) povedal ČTK, že Chalupov návrh je pre Náchodsko na nasledujúce dva roky dobrou správou. „Považujeme to ale trochu za šalamúnske riešenie, pretože ten problém tu bude v júni 2014 opäť,“ uviedol Birke.

Ak v skutočnosti vydanie moratória súvisí s hydraulickým štiepením, ktoré vyvoláva obavy, mala by sa česká vláda sústrediť na túto metódu a nie na prieskum bridlicového plynu, informoval ČTK generálny riaditeľ firmy Hutton Energy David Messina. Upozornil, že metóda hydraulického štiepenia sa v Česku bezpečne používa už 20 rokov. Návrh moratória podľa neho nie je legálny a nemôže uspieť, firma preto zatiaľ nepripravuje žiadne právne kroky. Firma Hutton Energy chce pokračovať v komunikácii s kľúčovými účastníkmi procesu a bude postupovať podľa súčasne legislatívy, dodal Messina.

Ministerstvo chce do konca nasledujúceho roka vypracovať analýzu o dopadoch používaných metód prieskumu. Využiť chce i skúsenosti z Poľska. Do polroka 2013 by mali byť potom hotové návrhy noviel geologického, či baníckeho zákona, ktoré majú pravidlá upraviť. Do polroku 2014 by potom mal zmeny prijať český parlament, dodal Chalupa. Podľa neho stopnutie vydávania povolení pre prieskum ložísk bridlicového plynu neznamená „zákaz navždy“. V budúcnosti by sa mohol uskutočniť, až sa objavia nové technológie, myslí si.

Podľa riaditeľa ministerského odboru geológie Martina Hollého v Česku zatiaľ nie sú známe žiadne ložiská bridlicového plynu. Už skôr sa hovorilo o tom, že by sa mohol nachádzať v Náchodsku, Trutnovsku, ale možno aj na Beorunsku a Valašskomeziříčsku. Holý uviedol, že firmy by museli najskôr urobiť rešerše a následne lokalitu mapovať pomocou povrchových metód. Trvalo by to zhruba rok, či dva. Potom by prišiel na radu vrt s hĺbkou jeden až tri kilometre. Meranie by zabralo niekoľko mesiacov. Táto vyhľadávacia fáza zatiaľ žiadne väčšie zásahy nepredstavuje.

Ďalšia etapa zahŕňa úhybný vrt do vrstvy bridlíc a použitie sporného hydraulického štiepenia – bridlica by sa narušila tlakom vody, dostal by sa do nej piesok a chemikálie. Nastal by potom „ťažší prieskum“ s desiatkami takýchto vrtov. „Táto fáza prieskumu by bola už malou ťažbou na veľkom území,“ uviedol Holý.

Záujem o prieskum majú podľa dostupných informácií tri firmy, podali štyri žiadosti. Chalupa už zrušil prvoinštančný súhlas so stanovením prieskumného územia bridlicových plynov na území Náchodska a Trutnovska.

Návrh moratória predložilo včera ministerstvo k pripomienkam. Vysporiada ich na konci septembra. Potom by na konci októbra mohla rozhodnúť vláda.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.