Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. novembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko: Menší výrobcovia elektriny prídu o príspevok od distribučiek

K stratám dochádza, keď sieťami nižšieho napätia, ktoré spravujú firmy ČEZ a E.ON, musí pretekať elektrina z veľkých elektrární.

Hovorkyňa ČEZ Eva Nováková potvrdila denníku, že distribučná spoločnosť tejto najväčšej energetickej skupiny v Česku tento rok vypláca príspevok na decentrálnu výrobu elektriny vo výške zhruba 450 miliónov českých korún. Celkovo išlo podľa ERÚ asi o 550 miliónov. O tieto peniaze teda menšie zdroje prídu. Na zrušenie podpory doplatia predovšetkým teplárne alebo slnečné elektrárne. „Sme prekvapení, že to vypadlo. Toto rozhodnutie poškodzuje teplárne,“ povedal riaditeľ Teplárenského združenia Martin Hájek.

Podľa ERÚ sa ale v poslednej dobe podmienky zmenili. Vzhľadom k rozmachu fotovoltaických elektrární dosiahla rozptýlená výroba elektriny značných rozmerov. „V mnohých uzlových bodoch sústavy dochádza k zmenám toku energie od nižších napäťových hladín k vyšším a dodatočná výroba by straty naopak zvyšovala,“ skonštatoval hovorkyňa regulačného úradu Jarmila Lehnerová.

Príspevok tiež nenašiel oporu v zákone. ERÚ preto mohol čeliť riziku, že distribučná spoločnosť odmietne príspevok vyplácať. „Nejedná sa o kategóriu ceny, ktorú by bol úrad povinný zo zákona stanoviť. Ak by sa malo v tomto ohľade niečo meniť, je tak možné urobiť iba na základe zmeny energetického zákona,“ doplnila Lehnerová.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.