Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. januára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Malé vodné zdroje ČEZ vyrobili o štvrtinu elektriny viac

V dôsledku výdatných zrážok v roku 2010 dosiahli malé vodné elektrárne v Česku rekordnú produkciu elektriny. Ako uviedla spoločnosť ČEZ Obnoviteľné zdroje, v roku 2010 sa zdroje v jej prevádzke podielali na výrobe 265 GWh elektrickej energie. Celková produkcia elektrární zodpovedá spotrebe 75 tis. českých domácností. Skupina ČEZ celkom vyrobila za tri stvrťroky minulého roka z rôznych zdrojov 46 tis. GWh elektriny.

„Vďaka celkovo nadpriemerným úhrnom zrážok boli priebežne po celé obdobie roku 2010 vytvorené ideálne predpoklady pre maximalizáciu využitia výrobných kapacít malých vodných zdrojov,“ povedal Libor Kičmer, konateľ ČEZ Obnoviteľné zdroje. V niektorých lokalitách vyrobili elektrárne najviac za celú dobu ich existencie.

Z jednotlivých vodných elektrární prevádzkovaných spoločnosťou ČEZ Obnoviteľné zdroje vykázali najvyššie dodávky do siete vodná elektráreň Střekov na Labi (97,3 GWh) a malé vodné elektrárne Vydra (27,4 GWh) a Práčov (20,8 GWh). Elektráreň Obříství vyrobila 14,6 GWh elektrickej energie a zdroj Hracholusky 13,4 GWh.

Ako uviedol Schreier, najpriaznivejšími mesiacmi pre výrobu elektriny z vody boli v roku 2010 apríl a máj. Celková produkcia všetkých zdrojov sa počas týchto dvoch mesiacov dotýkala hranice 30 GWh.

Pozitívne sa na výrobe podielali tiež modernizácie malých vodných elektrární. Zvýšila sa tým ich účinnosť a výkon. „V minulých rokoch sme u všetkých vodných elektrární realizovali komplexný modernizačný program, ktorý sa zakončí v tomto roku odštartovanou modernizáciou malej vodnej elektrárne v Pardubiciach,“ uzavrel Kičmer.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.