Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske Bohunice-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Atómová elektráreň Jaskovské Bohunice. Foto: TASR/Pavol Ivan
2. novembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko je na rozdiel od Slovenska sebestačné vo výrobe elektriny

Zdroj: SEPS

Česká energetika je založená na fosílnych palivách, keď 55 % elektriny sa vyrába z uhlia. Tretina produkcie pochádza z jadrových elektrární Dukovany a Temelín a ich podiel má ešte výrazne vzrásť po rozšírení Temelína. Zastarané elektrárne budú naopak postupne odstavované.

Na Slovensku aj napriek odstaveniu dvoch blokov Jaslovských Bohuníc hrá kľúčovú rolu jadrová energetika, ktorá tvorí viac než polovicu produkcie. Jej podiel sa má ešte zvýšiť s dostavbou elektrárne v Mochovciach.

Zdroj: SEPS

Obnoviteľné zdroje energie hrajú v oboch krajinách menej významnú úlohu. V Česku sa momentálne podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe elektriny 59 TWh podieľa 11 percentami. Na Slovensku obnoviteľné zdroje vyrobili 2,75 TWh elektriny, celková spotreba v krajine je 18,86 TWh. Obidve krajiny kvôli rýchlo rastúcim výkonom solárnych elektrární pristúpili k obmedzeniu podpory elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov.

Zdroj: SEPS

Spotreba zemného plynu v Česku vlani a v tomto roku klesala, očakáva sa však zmena trendu s plánovanou výstavbou nových paroplynových elektrární. Na Slovensku spotreba plynu vlani medziročne stúpla o jedno percento.

Obidve krajiny dovážajú väčšinu plynu z Ruska, v Česku ešte tvorí asi štvrtinu dovozu nórsky plyn. Slovensko bolo na ruskom plyne celkom závislé až do roku 2009, ale po plynovej kríze, keď surovina na dva týždne prestala prúdiť do krajiny, začala Bratislava hľadať spôsoby ako túto závislosť obmedziť. Po novom tak je možné dodávať na Slovensko plyn z Česka pomocou plynovodu určeného obvykle pre tranzit ruského plynu do západnej Európy. Pripravuje sa i prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom.

V Česku dlhodobo klesá spotreba pohonných hmôt. V prvom polroku 2012 sa spotreba benzínu znížila medziročne o 4 % na 839.000 ton, spotreba nafty stagnovala na úrovni necelých dvoch miliónov ton. Pokles súvisí s pomalým rastom ekonomiky aj s vysokými cenami, ktoré sa v tomto roku v niektorých regiónoch priblížili k 40 korunám českým za liter (1,59 EUR).

Na Slovensku klesá predaj benzínu od roku 2009. Tento vývoj spôsobilo nielen spomalenie tempa ekonomického rastu, ale aj väčšou obľubou vozov s naftovým motorom. Predaj nafty sa v uplynulých dvoch rokoch na Slovensku naopak zvyšoval, k čomu prispelo zníženie spotrebnej dane.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.