Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
electricity grid
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ james_jhs (licencia Creative Commons)
10. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko investuje do obnovy prenosových sietí dve miliardy eur

Český premiér pripomenul, že česká, ale aj poľská prenosová sieť je v súčasnosti ohrozovaná „návalmi energie“, ktoré do siete za priaznivých podmienok dodávajú nemecké obnoviteľné zdroje energie. Obnoviteľné zdroje sa v súčasnosti na českom energetickom mixe podieľajú 7 percentami, sú ale „extrémne finančne náročné“, podotkol Nečas. V dôsledku slabého prepojenia severnej a južnej časti Nemecka podľa neho českú sieť v určitých situáciách „zaplavuje“ energia napríklad z veterných elektrární, tzv. „veterných parkov“ pri Baltskom mori.

„Pri silnejšom vetre sú nárazovité návaly elektrickej energie vytlačované do Poľska a Českej republiky, kde ohrozujú prenosovú sústavu,“  vysvetlil predseda českej vlády.

„My považujeme za kľúčové, aby sa vzájomne posilnili energetické prenosové sústavy medzi našimi krajinami,“ povedal Nečas na tlačovej konferencii so saským premiérom Stanislawom Tillichom. Česko podľa neho nechce budovať špeciálne zariadenia, ktoré umožnia v prípade nárastu objemu energie odpojiť českú sieť od nemeckej.

Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov pritom v Nemecku v budúcnosti zrejme výrazne vzrastie. Krajina sa tento rok na konci mája rozhodla do roku 2022 odstaviť všetky svoje jadrové elektrárne a chýbajúci výkon sčasti plánuje nahradiť práve obnoviteľnými zdrojmi. Do roku 2020 chcú Nemci týmto spôsobom vyrábať zhruba 35 % energie. V súčasnosti obnoviteľné zdroje v Nemecku vyrábajú okolo 17 % elektriny.

„Nemecko si zvolilo cestu k obnoviteľným zdrojom. Našim cieľom je prispievať  k tomu, aby sa využívali – či už to bude biomasa, vietor alebo slnko – efektívnejšie,“ podotkol saský premiér Tillich. Cieľom je podľa neho to, aby elektrická energia prúdila cez hranice voľne a bez prekážok. Nečas upozornil, že vývoz energie z Česka do Nemecka je väčší než opačným smerom.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.