Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterna turbiny a stlpy vedenia - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Veterná turbína a elektrické vedenie. Foto: (c)SITA/AP Photo/Heribert Proepper.
29. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko: Energetická koncepcia sa zameria na jadro alebo OZE

Rada vlády pre energetickú a surovinovú stratégiu odporúča vláde schváliť scenár s pracovným názvom A2, ktorý predpokladá maximálne využitie domácich zdrojov. „Predpokladaným rozvojom jadrovej energetiky významným spôsobom redukuje očakávanú výšku emisií skleníkových plynov, ale zďaleka nevedie k naplneniu avizovaných cieľov EÚ v boji proti klimatickým zmenám,“ uviedol Vlček.

Aktualizovaná koncepcia bude rešpektovať záväzok vlády, že do roku 2015 nebudú prelomené územné limity pre ťažbu uhlia. MPO na začiatku tohto roka však prišlo s návrhom, aby sa po roku 2015 mohli ťažobné spoločnosti v severných Čechách dohodnúť na prípadnej ťažbe uhlia za limity s majiteľmi dotknutých pozemkov.

Druhý scenár G5 venuje pozornosť požiadavke Európskej únie znižovať škodlivé emisie, a v roku 2050 dosiahnuť zníženie skleníkových plynov o 80 % oproti roku 1990. Tento scenár vychádza z množstva požiadaviek, medzi ktorými je zvýšenie využitia všetkých obnoviteľných zdrojov, vrátane fotovoltaických a veterných elektrární. Počíta tiež so znižovaním konečnej spotreby energie.

„Scenár G5 je ekonomicky menej priaznivý, pretože aktualizácia Štátnej energetickej koncepcie nezohľadňuje náklady na scenárom predpokladané zníženie spotreby energií,“ dodal Vlček.

Aktualizácia energetickej koncepcie má vytýčiť smer, ktorým sa bude česká energetika uberať v najbližších 50 rokoch. Vláda by dokument mala prerokovať v najbližších týždňoch.

Podľa MPO sa koncepcia sústreďuje najmä na bezpečnosť dodávok energie, ekonomickú efektívnosť a využitie primárnych zdrojov energie. „Scenáre sme vyberali tak, aby mali čo najlepší vplyv na HDP a medzinárodnú konkurencieschopnosti ekonomiky ČR,“ uviedol Vlček. Koncepcia by podľa MPO mala byť čo najmenej závislá od vývoja cien energetických surovín či emisných kvót a mala by vytvoriť stabilné prostredie pre investorov.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.