Česko: Elektrina a plyn na budúci rok pravdepodobne nezdražia
„Dobrá správa pre odberateľov elektriny i plynu je, že s vysokou pravdepodobnosťou ich účty za energie pre budúci rok klesnú,” povedal ČTK analytik spoločnosti ENA Jiří Gavor. Analytik servera Cenyenergie.cz Petr Woff podotkol, že podľa jeho údajov začiatkom tohto roka domácnostiam elektrina priemerne zlacnela o 1,5 %, naopak zemný plyn o 2,6 % zdražel. „Z medziročných zmien na veľkoobchodných burzách usudzujem, že v úvode roku 2016 môžu obidve komodity zlacnieť a to rádovo v jednotkách percent,” dodal.
Ďalší odborníci ale optimizmus mierne brzdia. „Bolo by pre mňa príjemným prekvapením, ak by konečné ceny elektriny domácnostiam v roku 2016 nejako viditeľne klesli,” uviedol analytik BH Securities Petr Hlinomaz. „Nerád by som špekuloval, ale u cien plynu pre domácnosti by som neočakával dramatické výkyvy ani na jednu stranu,” doplnil predseda Rady Českého plynárenského zväzu Jan Valenta.
Samotní dodávatelia energií zatiaľ cenovú politiku pre budúci rok príliš komentovať nechcú. Väčšina z poskytovateľov, ktorých oslovila ČTK ale sľubuje, že nezvýšia ceny tzv. silovej časti cien energií, ktoré zo svojej pozície môžu ovplyvniť. „V nadväznosti na cenový výkon nepredpokladáme, že by sa ceny energií pre budúci rok pre koncových zákazníkov mali zvyšovať,” povedal riaditeľ divízie a stratégie ČEZ Pavel Cyrani.
„Ak nedôjde ku zmene trendu cien a menového kurtu, na vývoj cien elektriny a plynu sa dá nazerať optimisticky a nie je dôvod sa obávať rastu cien,“ doplnil hovorca spoločnosti E.ON Vladimír Vácha. V podobnom duchu sa vyjadrili aj zástupcovia alternatívnych dodávateľov, napríklad Bohemia Energy a MND.
Predajcovia odkazujú na to, že na výslednú cenu energií pre spotrebiteľov majú veľký vplyv cenové rozhodnutia Energetického regulačného úradu (ERÚ), ktoré sú každoročne vydávané na konci novembra. Pri elektrine doteraz zaujíma regulovaná časť ceny asi 60 % výslednej čiastky. Sú v nej zahrnuté napríklad poplatok za prenos a distribúciu elektriny na obnoviteľné zdroje energie (OZE).
Hlinomaz upozornil, že vzhľadom k novo prijatej novele energetického zákona je navyše pravdepodobné, že podiel regulovanej zložky na výslednej cene elektriny pre budúci rok ešte vzrastie. Dodal, že dôvodom je úprava platby spomínaného poplatku na OZE, ktorý sa od roku 2016 bude platiť podľa kapacity ističa.
„Ceny elektriny a plynu závisia na osude vyhlášok, ktoré sú teraz v legislatívnom procese. Všeobecne očakávame, že bude pokračovať vývoj posledných dvoch rokov, kedy ceny na trhoch sú veľmi nízke a dá sa očakávať u neregulovaných zložiek ešte mierny pokles,“ povedal ČTK hovorca ERÚ Jiří Chvojka. Regulované ceny podľa neho budú pripravené tak, aby korešpondovali s aktuálnym prehlásením predsedníčky ERÚ Aleny Vitáskovej na webe úradu. Vitásková v ňom okrem iného spomína, že podporuje to, aby sa investície do energetiky nerobili za cenu neprijateľného zvyšovania cien pre konečných zákazníkov.
ČTK, energia.sk