Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. novembra 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Česko: Dosiahnutie úspor v spotrebe energie sa nemusí podariť, tvrdí NKÚ

V roku 2020 majú byť ročné úspory ČR na konečnej spotrebe energie 47,78 PJ. Kumulované úspory by tak mali v rokoch 2014 až 2020 dosiahnuť 191,1 PJ. „Ak sa kumulovaná úspora rozpočíta do jednotlivých rokov, každý rok by mala ČR dosiahnuť 6,83 PJ nových úspor energie,” vypočítal NKÚ.

Vlani hodnota nových úspor dosiahla takmer 7 PJ, čím bol záväzok splnený. Vysoká úspora je ale výsledkom dotačných programov v posledných 7 rokoch (2007-2014), kedy išli na projekty úspor energie dotácie za vyše 32 miliárd českých korún (v prepočte cca. 1,18 mld. eur), zdôraznil NKÚ.

Úspory energií sa ČR snaží dosahovať okrem iného u vlastných budov využívaných vládnymi inštitúciami. V roku 2014 sa síce cieľové hodnoty úspor podarilo naplniť, do roku 2020 by sa ale kumulatívne úspory energií mali vyšplhať u týchto budov na vyše 266 TJ. K tomu by bolo potrebné investovať takmer 6 mld. českých korún (222 mil. eur). Podľa NKÚ bude ČR úspory u budov vládnych inštitúcií napĺňať len problematicky vzhľadom k ich doterajšiemu pomalému tempu a obrovským finančným nárokom, ktoré navyše doteraz nie sú finančne pokryté.

NKÚ preveril poskytovanie peňažných prostriedkov na podporu úspor energie. Kontrolóri preverili 25 projektov z pohľadu pravidiel prideľovania dotácií a nezistili závažné nedostatky. Len v jednom prípade tamojšie ministerstvo priemyslu a obchodu schválilo dotáciu 36 miliónov korún (1,3 mil. eur) v rozpore s dotačnými podmienkami. Ministerstvo kontrolóri ale kritizujú za to, že dostatočne nesleduje všetky programy a opatrenia, ktoré smerujú k úsporám energií.

NKÚ ďalej skontroloval 19 projektov z pohľadu príjemcov peňazí, ktorí na tieto projekty dostali dotácie za celkom 858 miliónov korún (31,7 mil. eur). Kontrolóri našli niekoľko menej závažných pochybení v oblasti verejných zákaziek a vykazovania údajov, tie ale nemali vplyv na splnenie cieľov jednotlivých projektov. NKÚ tak konštatuje, že aj napriek drobným nedostatkom viedli kontrolované projekty k úsporám energií a zlepšeniu životného prostredia.

Čistá spotreba elektriny v ČR vlani medziročne klesla o 2,4 % na 57,24 TWh. Menej elektriny sa i vyrobilo, takzvaná hrubá výroba elektriny sa znížila na 86,15 TWh. Za poklesom podľa analytikov stálo minuloročné teplé počasie, ale práve taktiež energetické úspory.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.