Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: Dodávateľa plynu v tomto roku zmenilo už 120 tisíc odberateľov

V roku 2011 prešlo k inému predajcovi plynu v Českej republike doteraz 121.291 odberateľov. Pritom za celý minulý rok to bolo 84.392 zmien. V dôsledku vyšších cien ropy v tomto roku, na ktoré sa viaže cena plynu, firmy od druhej polovice roka výrazne zdražujú a klienti hľadajú predajcov s výhodnejšími cenníkmi. Výrazne rastie tiež počet zmien u dodávateľov elektriny. Vyplynulo to z údajov českého Operátora trhu s elektrinou (OTE).

Napríklad hlavný český dodávateľ plynu RWE Transgaz od júna zdvihol ceny plynu domácnostiam o 9,5 %. Priemerná domácnosť si tak mesačne priplatí zhruba 200 českých korún (8,15 eur). E.ON zdražuje o 7 % a v podobnom rozsahu zvyšujú ceny tiež Pražská plynárenská, či hlavný alternatívny dodávateľ Bohemia Energy.

„Tých rádovo 20 tisíc zákazníkov za mesiac, ktorí sa rozhodnú pre zmenu dodávateľa plynu, svedčí o tom, že trh funguje. Na druhej strane, je to malé číslo v porovnaní s takmer 2,9 miliónmi zákazníkmi v Českej republike,“ vyjadril sa k situácii na trhu prezident Českej plynárenskej únie Oldřich Petržilka. Zmena dodávateľa nie je ešte podľa Petržilky v Česku tak bežnou záležitosťou ako napríklad vo Veľkej Británii. „Českí zákazníci sú veľmi rozumní a experimentujú málo,“ dodal.

RWE Transgaz kvôli svojim cenám a rastúcej konkurencii postupne stráca svoj dominantný podiel na trhu. Vlani činil 62 %, tento rok firma očakáva, že sa zníži na 50 %. Firma sa minulý rok dostala do straty takmer 5 miliárd českých korún v dôsledku nevýhodných dlhodobých kontraktom na nákup plynu. RWE vlani preto vyvolalo arbitráž s ruskou spoločnosťou Gazprom o zmene kúpnej ceny plynu tak, aby odrážala podmienky na trhu.

Predseda predstavenstva RWE Transgaz Martin Herrmann tvrdí, že podnik využíva dlhodobé kontrakty na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu. Priznáva však, že firmu dlhodobé kontrakty znevýhodňujú voči nákupom plynu na burzách.

Ceny plynu rástli v minulých týždňoch, ale rovnako aj na burzách a firmy, ktoré tu nakupujú, boli tiež prinútené zdvihnúť ceny. Alternatívni dodávatelia sa však stále snažia držať svoje ceny pre spotrebiteľov nižšie než veľké firmy a niekedy aj napriek tomu, že sa tým dostávajú do straty.

„Plyn od nových firiem býva niekedy lacnejší, otázkou ale je aké služby dodávateľ ponúka. Alternatívni dodávatelia už z princípu musia ponúknuť nižšiu cenu,“ podotkol Petržilka.

Podobná situácia so zmenami predajcov panuje na trhu s elektrickou energiou

Podľa predbežných odhadov Energetického regulačného úradu by sa ceny elektriny pre české domácnosti v nasledujúcom roku mohli zvýšiť o 3,6 % až 6 %, priemyselné podniky si za elektrickú energiu oproti tomuto roku možno priplatia o 6 % až 8,8 %. Preto i u elektriny stále viac odberateľov hľadá nových predajcov s výhodnejšími cenami. Za prvých 5 mesiacov zmenilo dodávateľa elektricny v Česku 204.142 klientov. Za celý minulý rok pritom pristúpilo k zmene dodávateľa elektriny 249.181 zákazníkov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.