Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. januára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko: Dodávateľa elektriny vlani zmenilo takmer 450.000 klientov

Najväčšiu časť zákazníkov, ktorí volia iných dodávateľov, tvoria domácnosti. Väčšinou prechádzajú od dominantných firiem ako ČEZ, Pražská energetika (PRE), E.ON či RWE k menším spoločnostiam. Tí v súboji o klientov víťazia vďaka stratégiám udržovania cien pod úrovňou cien veľkých firiem.

ČEZ od januára zdražuje domácnostiam elektrinu o takmer 5 %, Pražská energetika zvýšila ceny v priemere o 2,7 percenta a E.ON zachová rast na minime 0,1 percenta. Firmy zdraženie zdôvodňujú rastom cien na veľkoobchodnom trhu a tiež vyšším príspevkom na obnoviteľné zdroje.

Z plynárenských firiem zdražela spoločnosť RWE už v priebehu decembra a síce o 9 %. Pražská plynárenská od januára zdražela v priemere o 2,6 % a E.ON zvýšil ceny na začiatku decembra o 3,5 %.

Alternatívni dodávatelia garantujú nižšie ceny aj v roku 2012

Menším dodávateľom sa darí výhodne nakupovať elektrinu na burze a sľubujú, že tento rok zostanú ich cenníky výhodnejšie než u dominantnej konkurencie. „Na územiach s dominanciou ČEZ, E.ON a PRE si udržujeme tradične zhruba o 3 až 10 % nižšie ceny oproti dominantnému dodávateľovi,” uviedol obchodný riaditeľ jedného z hlavných alternatívnych dodávateľov Centropol Energy Lukáš Pokrupa.

Veľkí predajcovia čelia nástupu konkurencie rôznymi zľavami a zákazníckymi výhodami.

Odborníci predpokladajú, že vysoký počet zmien dodávateľov energií bude pretrvávať aj v roku 2012 a v nasledujúcich rokoch. Okrem stále rastúcich cien zmenám nahráva tiež už pomerne jednoduchý proces prechodu na iného predajcu.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.