Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
temelin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
letecký záber na jadrovú elektráreň Temelín Foto: TVEL/Grayling
21. novembra 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko: ČEZ zatiaľ nemôže podpísať zmluvu s víťazom na dostavbu Temelína

„Ak zistíme, že ponuka Arevy bola v poriadku, vráti sa tender do fázy posúdenia všetkých ponúk,“ uviedol Rafaj. Podľa neho je na firme ČEZ, aký postup zvolí.

„Zmluvu sme plánovali uzavrieť až na konci nasledujúceho roka, takže to nepredstavuje zdržanie v posudzovaní ponúk, ani v celom procese tendra,“ povedal v reakcii na predbežné opatrenie antimonopolného úradu hovorca ČEZ Ladislav Kříž.

Odvolanie francúzskej Arevy vo verejnej súťaži na dostavbu Jadrovej elektrárne Temelín dorazilo na Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže začiatkom novembra. Úrad zatiaľ zostavil špeciálny tím, ktorý sa so zákazkou bude zaoberať. Dobu, v ktorej rozhodne, zatiaľ nechce odhadovať. Prípad je príliš rozsiahly.

Veľkosťou zadávacej dokumentácie, ktorá zahŕňa 60.000 strán, ide o najrozsiahlejšiu verejnú zákazku, akú kedy ÚOHS prešetroval. Ponuka Arevy má tiež niekoľko tisíc strán.

Prípad si vyžiada spracovanie niekoľkých znaleckých posudkov či expertných vyjadrení.

Areva brojí proti svojmu vylúčeniu z tendra. Chce, aby úrad detailne preskúmal rozhodnutie spoločnosti ČEZ z 5. októbra, ktorým ČEZ francúzsku spoločnosť z tendra vyradil. ČEZ vtedy oznámil, že Areva nesplnila v ponuke zákonné a ďalšie požiadavky na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Temelína. Na konci októbra ČEZ zamietol odvolanie francúzskej firmy.

Konkrétne dôvody pre vyradenie Arevy z tendra ČEZ ani francúzska spoločnosť neuviedli. Po vyradení Arevy zostávajú vo verejnej súťaži na dostavbu Temelína iba Westinghouse a Konsorcium MIR.1200, ktoré tvorí Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.