Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynový horák SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
horák - ilustračná snímka Foto: SITA/Nina Bednáriková
21. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: Cena plynu v druhom kvartáli sa môže podľa odborníkov zvýšiť

Plynárenské firmy v Česku majú presné ceny plynu pre druhý štvrťrok 2011 zverejniť na prelome februára a marca. U niektorých dodávateľov sa očakáva mierne zdražovanie, RWE má naopak znížiť ceny dodávky. „Posledný kvartál bol pre komoditné trhy veľmi hektický. Ťažiskový ukazovateľ – priemerná cena ropy stúpla o 7 % v korunovom vyjadrení a začiatok roku 2011 nebol o nič lepší,“ uviedol analytik spoločnosti Cyrrus Jan Procházka.

V súčasnej dobe podľa Procházku nič nenasvedčuje poklesu cien ropy. „Rozhodne sa dočkáme zdraženia plynu v druhom kvartáli roku a to najskôr i výraznejšieho,“ poznamenal. „Pozitívnou správou je, že to spotrebiteľa nemusí toľko bolieť, pretože druhý kvartál je už menej energeticky náročný,“ doplnil. 

Analytik spoločnosti BH Securities Petr Hlinomnaz upozornil, že ceny plynu na trhoch sa od novembra minulého roka udržujú zhruba rovnakú priemernú úroveň. „Pokiaľ distribučné spoločnosti nezapočítajú nejaké dodatočné vnútorné náklady, mohla by cenová hladina plynu v Česku zostať približne rovnaká,“ uviedol Hlinomaz.

V prvom štvrťroku 2011 zdražela spoločnosť RWE Transgaz plyn pre domácnosti o 2,3 %, E.ON naopak zlacnel o 4,7 %.  Spoločnosť Pražská plynárenská ponechala svoje ceny bez zmeny.

Podľa Hlinomaza sa líšia ceny plynu pre domácnosti v rámci regiónov Českej republiky aj medzi distribútormi. „Napriek tomu sa dá v hrubom priblížení povedať, že E.ON, ČEZ a Pražská plynárenská majú približne podobnú cenovú hladinu a výrazne drahšie je RWE. Preto v nadchádzajúcom štvrťroku by asi práve u RWE k nejakému pohybu dôjsť mohlo. A to skôr smerom dole z dôvodu konkurencieschopnosti,“ uzavrel Hlinomaz.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.