Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. augusta 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko: Bývalého šéfa ČEPS preveruje polícia

Zákazky pre advokátsku kanceláriu Toman Devátý prešli vlani previerkou ako v rámci spoločnosti ČEPS, tak aj u audítorskej spoločnosti. „Na základe audítorských správ boli zo strany ČEPS začaté dôrazné kroky, ktoré viedli k podaniu trestného oznámenia na bývalého predsedu predstavenstva,“ potvrdila ČRo hovorkyňa Barbora Peterová.

Podľa servera iRozhlas došli obidva audity k záveru, že niektoré výstupy právnikov boli údajne skôr teoretickými spismi a súhrnmi právnickej literatúry. K faktúram za 21 miliónov korún (805 000 eur) sa údajne materiály nenašli. Audítori sa navyše pozastavovali aj nad cenami služieb, dodáva rozhlas.

Tošovský, ktorý bol predsedom predstavenstva ČEPS do minuloročnej jari, pochybenie odmieta. „Tie právne služby boli v prospech spoločnosti,“ povedal rozhlasu. Pochybnosti o kvalite dodaných materiálov jednoznačne odmietli aj Petr Toman, spolumajiteľ advokátskej kancelárie Toman Devátý.

Ako problém vidí súčasné vedenie ČEPS tiež niektoré väzby Tošovského a jeho syna na firmy, v ktorých figuroval vtedajší riaditeľ kancelárie Toman Devátý Jiří Mutafov alebo jeho syn. Mutafov začal rok po podpise zmlúv kancelárie s ČEPS podnikať v energetike a rovnako tak aj jeho syn, uvádza iRozhlas. Mali napríklad podiely vo firme TVM Energy, kde figuroval aj syn Tošovského.

Mutafov mladší sa predvlani stal majiteľom montážnej spoločnosti Nionex, ktorá v posledných šiestich rokoch získala od ČEPS zákazky za vyše 180 miliónov českých korún (6,9 mil. eur), upozorňuje rozhlas. Od vlaňajška je vo vedení Nionexu aj Tošovský junior a v dozornej rade firmy v minulosti sedel človek, ktorý s Tošovským starším predtým podnikal. Podľa audítorov to mal exšéf ČEPS nahlásiť ako konflikt záujmov. Tošovský ale tvrdí, že k tomu nebol dôvod, pretože do rozhodovania o prideľovaní zákaziek nezasahoval.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.