Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. novembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko by malo zvýšiť zásoby jadrového paliva, zhodli sa odborníci

Navýšenie zásob označil za jednu z úloh pre spoločnosť ČEZ taktiež český premiér Bohuslav Sobotka, ktorý sa diskusie zúčastnil. Generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš označil zvýšenie zásob za nevyhnutnosť. „Radi by sme o tom viedli rokovania a naplnili to nejakou slovnou dohodou, tak, aby to palivo bolo na našom území a v našej moci,“ povedal ČTK Beneš.

Poradca českého ministra priemyslu Pavel Šolc pripomenul, že Štátna energetická koncepcia počíta s navýšením zásob až na štyri roky v nadväznosti na navýšenie podielu energie vyrobenej z jadrových zdrojov. O koľko konkrétne plánuje zásoby rozšíriť ČEZ, Beneš nespresnil. „V momente, kedy bude hotovo, oznámime, čo sme vyrokovali,“ doplnil.

V súčasnosti dodáva palivo do oboch českých jadrových elektrární v Dukovanoch a Temelíne ruská spoločnosť TVEL. Elektráreň v Temelíne najprv používala palivo od americko-japonskej spoločnosti Westinghouse, v roku 2010 ale prešla na ruské palivo. ČEZ má s firmou zmluvu na dodávky paliva do Temelína do roku 2020 s opciou až na 10 rokov. V Dukovanoch má ČEZ s Rusmi uzavretú zmluvu do konca prevádzky terajších blokov.

Sobotka uviedol, že navýšenie zásob je jednou z úloh, ktoré teraz stoja pred ČEZ. Medzi ďalšie podľa neho patria napríklad získanie povolení potrebných na predĺženie prevádzky Jadrovej elektrárne Dukovany či výstavby nového bloku. S výstavbou nových jadrových blokov v ČR počíta Národný akčný plán rozvoja jadrovej energetiky. „Počíta sa s výstavbou nového bloku v Dukovanoch a následne tiež v Temelíne,“ uviedol včera premiér.

Ako bude presne projekt financovaný ale špecifikovať nechcel. „Debata o tom, ako bude financovaná výstavba nových blokov, nás ešte len čaká,“ uviedol. Pripomenul, že české ministerstvo priemyslu teraz hľadá vládneho splnomocnenca, ktorý bude výstavbu nových blokov koordinovať. Vzniknúť má tiež výbor pre jadrovú energetiku, ktorý bude splnomocnencom riadený.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.