Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
grid and wind turbines
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/the russians are here (licencia creative commons)
17. októbra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko bude môcť v prípade núdze odpojiť cezhraničné vedenie

Novela vyhlášky by podľa ministerstva mala zabrániť ohrozeniu obyvateľov, priemyslu a majetku v Česku a mala by platiť už v tomto roku v zime. Ministerstvo chce právnou úpravou zabezpečiť, že nedôjde k preťaženiu českej prenosovej sústavy, ktoré by vyústilo v nespoľahlivosť dodávok elektriny pre odberateľov.

Problémy v prenosovej sústave sú podľa ministerstva dôsledkom rozsiahlej výstavby veterných elektrární v oblasti Baltského a Severného mora. Po elektrine z týchto z týchto zdrojov je dopyt v južnom Nemecku a Rakúsku.

Kvôli nedostatočnému prepojeniu v Nemecku sú ale toky elektriny vyvolané týmito obchodmi neplánovane prenášané cez českú a poľskú prenosovú sústavu. Podľa ministerstva týmito sústavami fyzicky prejde až polovica všetkých obchodných tokov medzi severom Nemecka a Rakúskom.

Odpojenie cezhraničného vedenia je ale podľa ministerstva len krátkodobým opatrením, ku ktorému sa dá pristúpiť v prípade núdze. V strednodobom horizonte, do roku 2017, chce prevádzkovateľ prenosovej siete ČEPS uviesť do prevádzky transformátory, ktoré umožnia rozprestrieť cezhraničné toky elektriny na menej zaťažené vedenia, ktorých kapacita nie je optimálne využitá a zamedzí nebezpečným situáciám pre českú prenosovú sústavu.

Systémovým riešením by podľa ministerstva bolo také rozdelenie jednotnej nemecko-rakúskej obchodnej zóny pre trh s elektrinou na menšie oblasti. Spoločná zóna totiž umožňuje obchodné výmeny, ktoré prevyšujú fyzické možnosti prepojených prenosových sústav Nemecka a Rakúska. Podľa vyjadrení Nemecka a Rakúska je ale rozdelenie spoločnej zóny možné až okolo roku 2018.

Aby sa problém vyriešil dlhodobo, je podľa ministerstva potrebné urýchliť výstavbu nových vedení, ktoré efektívne a bezpečne umožnia prenos elektriny v rámci Európy. Súčasťou dlhodobého riešenia je aj významné posilnenie prenosových kapacít ČEPS.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.