Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: Aktivistom hrozia pokuty za vniknutie do bane Bílina

Aktivisti vnikli do bane ležiacej v Ústeckom kraji popoludní, neskôr zostali sedieť pod jedným z rýpadiel. Policajti previezli na služobne 133 ľudí, medzi nimi aj 29 cudzincov. „Postupne sme ich po uskutočnení služobných úkonov prepúšťali. V súčasnosti je ešte okolo troch desiatok zaistených. Prevažne ide o cudzincov. Po uskutočnení nevyhnutných úkonov budú taktiež prepustení,“ povedal Vítek.

Všetkých z nich polícia podozrieva z priestupkov. „Konkrétne ide o neuposlúchnutie výzvy úradníckej osoby pri výkone jej právomocí. Tam sú v správnom konaní sankcie do 10.000 korún (380 eur). A z priestupku na ochranu a využitie nerastného bohatstva. Toho sa dopustili vstupom do banských priestorov. Tam je sankcia do 15.000 korún (570 eur),“ doplnil Vítek. V priebehu noci už polícia podľa Vítka žiadne problémy neriešila.

Severočeské bane museli kvôli aktivistom na niekoľko hodín zastaviť ťažbu. V ďalších dňoch vyčíslia škody a predstavenstvo spoločnosti rozhodne o ďalšom postupe.

Do bane vnikli aktivisti, ktorí sa minulý týždeň zdržiavali na klimatickom kempe v Hornom Jiřetíne. Najprv sa dopoludnia vydali k neďalekej bani ČSA, kde živou reťazou vytýčili hranicu limitov ťažby hnedého uhlia. Následne sa autobusy presunuli k bani Bílina, kde česká vláda predvlani limity prelomila. 

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.