Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pokladanie plynovodu - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Práca na ukladaní plynovodu - ilustračný záber. Foto: SITA/AP Photo/Dmitry Lovetsky
30. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko a Poľsko chystajú nový plynovod

„Net4Gas plánuje nové prepojenie na Poľsko v oblasti severnej Moravy a to v rokoch 2016-2017,“ povedal Řepka. Spoločnosť Net4Gas, ktorá patrí do skupiny nemeckej RWE, je síce momentálne na predaj, ale stavba plynovodu je obsiahnutá v jej dlhodobejších plánoch a podľa pravidiel EÚ ju teda bude musieť realizovať. Net4Gas i Gas-System predpokladajú, že značnú časť financií poskytne Brusel. „Projekt je podporovaný Európskou úniou,“ dodal Řepka.

„Je to nezávislé na tom, kto bude budúcim vlastníkom Net4Gas,“ povedal podľa servera wnp.pl šéf Gaz-Systemu Jan Chadam. Ten zároveň nevylúčil, že Poliaci budú mať záujem priamo o kúpu českých plynovodov. Za záujmom Poliakov o české plynovody nestoja čisto obchodné dôvody. Poľsko venuje veľkú pozornosť energetickej bezpečnosti, chce obmedziť závislosť na dodávkach plynu z Ruska.

Vďaka novému plynovodu by sa do Poľska mohla dostávať surovina zo západu na juh. Česku by sa potom otvorila cesta pre katarský plyn z prímorského terminálu v poľskom Svinoústí a prípadne aj pre poľský bridlicový plyn.

Chadam spresnil, že jednou z možností je plynovod z poľského územia smerom na Ostravu, prepravná kapacita by mala dosiahnuť až 8, či 10 mld. metrov kubických plynu ročne.

Jediný súčasný česko-poľský plynovod Stork má kapacitu len 0,5 mld. metrov kubických. Česi i Poliaci tiež uvažujú o jeho posilnení, čo podľa Řepku závisí na troch kľúčových faktoroch – dopyte obchodníkov o záväznú prepravu plynu, zvýšenie skladovacej kapacity podzemných zásobníkov v Moravskoslezsku a tiež českej energetickej koncepcii. Ide napríklad o to, či budú chcieť Česi v Moravskoslezsku využívať miesto uhlia práve plyn a vďaka tomu znížiť znečistenie tamojšieho ovzdušia, dodala E15.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.