Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
priemyselné emisie CO2 Foto: SITA/AP Photo/Martin Meissner
4. novembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Českí priemyselníci kritizujú mechanizmus štátnej podpory OZE

SVSE preto vyzýva poslancov k urýchlenému schváleniu takéhoto zákona o podporovaných zdrojoch energie, ktorý umožňuje štandardnú reguláciu výkupných cien v súlade s povolenou verejnou podporou. Pred prejednávaním zákona v snemovni to povedal Roman Blažíček zo spoločnosti Lasselsberger.

Vinou zvyšujúcich sa poplatkov sa podľa SVSE stáva český priemysel na globálnom trhu menej konkurencieschopný. Podobné je to s ďalšími krajinami EÚ, ktoré sa zaviazali k znižovaniu emisií. Čo ale neplatí pre firmy ázijské, ale ani napríklad turecké. Veľmi citeľné dôsledky na český priemysel potvrdila anketa medzi 57 členskými podnikmi SVSE, ktorých celková spotreba elektriny činí 10,5 TWh, teda 19 % spotreby v krajine.

SVSE navrhuje dočasný stop stav na budúce náklady politiky klimatických zmien. Má trvať do doby, než sa k záväzkom EÚ pripoja rozhodujúce priemyselné štáty. K zváženiu dáva, aby podporu obnoviteľných zdrojov hradil štát zo svojho rozpočtu, ako je tomu vo Francúzsku, Veľkej Británii, Slovinsku a Fínsku a ďalej úľavy pre najviac ohrozenú časť priemyslu. „Záväzok EÚ nemá cieľový efekt a obmedzuje konkurencieschopnosť celej EÚ,” dodal Blažíček. Podľa neho Európa zahŕňa „len” 13 %svetového podielu vypúšťaného CO2. Celková produkcia skleníkových plynov vo svete sa podľa SVSE zvyšuje hlavne preto, že rastie ázijské hospodárstvo.

Spoločnosť Lasselsberger vlani platila na obnoviteľné zdroje 166 Kč/MWh, tento rok je to 370 Kč, nasledujúci rok to má byť 420 Kč/MWh. V tomto roku uhradí 40 miliónov českých korún. „Radi by sme investovali do výrobných liniek než do obnoviteľných zdrojov s vedomím, že náš príspevok okamžite vyletí iným komínom než u nás a dvakrát toľko a že otepľovanie sveta je potom o to väčšie,” uviedol riaditeľ. V Česku i na Slovensku je podľa SVSE model absolútne nekompromisný hlavne voči priemyslu, kde sú medziročné rasty „dramatické a príspevk veľmi významné”. V Česku je pritom podľa Eurostatu štvrtá najdrahšia elektrina pre priemysel v EÚ.

Podľa výsledkov ankety SVSE mal poplatok v rokoch 2010 a 2011 na 2 % českých firiem likvidačné účinky, 58 % podnikov vystavených globálnej konkurencii muselo prijať mimoriadne opatrenia. Najviac postihnuté sú hutníctvo, strojárenstvo, chemický priemysel a papiernictvo.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.