Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júna 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Českí poslanci schválil zavedenie energetických štítkov pre budovy

Takzvané preukazy energetickej náročnosti majú slúžiť ako informácie pre kupujúcich, či nájomcov, ktorí podľa nich zistia prevádzkové náklady na energie. Norma, ktorá už mieri do Senátu, má viesť k nižšej spotrebe energií a zníženiu výdavkov za energie.

Na vlastníkov rodinných a rekreačných domov by sa podľa schváleného pozmeňovacieho návrhu hospodárskeho výrobu nemala vzťahovať povinnosť nechať pri ich výstavbe a rekonštrukcii vypracovať štúdiu, či je možné zabezpečiť alternatívne zásobovanie energiami. Nemuseli by ani nechávať spracovať posudok, ktorý by odporučil postup k zníženiu energetickej náročnosti budovy pri jej rekonštrukcii.

Zo zákona poslanci tiež vypustili možnosť, aby napríklad pri prenájme bytu si nechal preukaz vypracovať priamo vlastník tohto bytu a nie napríklad spoločenstvo vlastníkov. Namiesto toho by platilo, že preukaz pre celú budovu je aj preukazom pre jej súčasť.

Pozmeňovací návrh rieši aj prípad, že vlastník bytu nedostane energetický preukaz. Potom by ho mohol nahradiť vyúčtovaním dodávok elektriny, plynu a tepla za posledné tri roky. Dokumenty by pri predaji alebo prenájme bytu nahradili energetický štítok.

Snemovňa vložila do novely návrh Františka Siveru (ODS), podľa ktorého bude musieť výrobca elektriny z hnedého uhlia v zariadení s inštalovaným výkonom vyšším než 5 MWh zabezpečovať pravidelnú kontrolu účinnosti. Výrobca, ktorý zároveň s elektrinou nedodáva telo, bude musieť v prípade nižšej než požadovanej účinnosti hradiť poplatky operátorovi trhu. Podrobnosti má stanoviť vykonávací predpis.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.