Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bridlica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bridlicové horniny (Foto: Flickr.com / Seldom Scene Photography. Licencia Creative Commons)
27. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Českí ochrancovia prírody sú proti prieskumu bridlicového plynu

„Tu sa o niečom rozhoduje proti vôli obcí, na ktorých území by sa to malo diať, čo je úplne zlé. Takéto veci by sa mali rozhodovať zdola, nie tak, že o tom rozhodne ministerstvo životného prostredia, nech je názor krajov alebo obcí akýkoľvek,“ vysvetlil Stýblo.

Samotný prieskumný vrt pre prírodu a krajinu žiadne ohrozenie znamenať nemusí. O ťažbe to podľa Stýbla ale neplatí. Využívajú sa pri nej totiž aj chemikálie, ktoré by podľa kritikov napríklad mohli znečistiť podzemné zásoby vody. Prieskum navyše podzemnú ťažbu predznamenáva. „Otázkou je, prečo by (ťažiari) robili prieskum, keby neplánovali ťažbu,“ poznamenal ochranca prírody. Bridlicový plyn je označenie pre metán, ktorý sa nachádza v niekoľkokilometrovej hĺbke, rozptýlený v bridlicových alebo málo priepustných utužených pieskovcoch.

Ak by sa ministerstvo výzvou ČSOP neriadilo, chystajú sa ochrancovia prírody dotknutým obciam radiť. Chceli by sa tiež zúčastniť všetkých povoľovacích riadení k vrtom, z pozície účastníkov vznášať pripomienky a úradníkom rozhodovanie znepríjemňovať. Plyn by podľa predpokladov mal byť na Berounsku, Broumovsku, Náchodsku a Trutnovsku alebo v oblasti medzi Přerovom, Kopřivnicí a Valašským Meziříčím. Na Trutnovsku a pri Valašskom Meziříčí už ministerstvo prieskumy schválilo.

Víkendový snem ČSOP sa tiež vyslovil pre zákaz výstavby priečnych prekážok na rieke Labe. Odmietol tiež otvorenie zakonzervovanej čiernouhoľnej Bane Frenštát, ktoré zvažuje spoločnosť OKD.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.