Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
4. januára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Českí fotovoltici protestujú proti novým pravidlám likvidácie panelov

Pri dvojitom zaťažení hrozia niektorí z investorov arbitrážami, uviedlo združenie International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC), ktorého členmi sú niektorí zahraniční prevádzkovatelia fotovoltaických zdrojov v ČR. „Prečo by prevádzkovatelia solárnych elektrární mali za recykláciu fotovoltaických panelov platiť dvakrát?,“ pýta sa Frank Schulte, generálny sekretár združenia IPVIC. „Na spätný odber panelov by tak mali prispievať len prevádzkovatelia panelov od výrobcov, ktorí do PV Cycle ešte neprispievajú,“ dodal.

Návrh zákona o podporovaných zdrojoch energie, ktorý teraz prejednáva Senát, stanovuje prevádzkovateľom solárnych elektrární povinnosť prispievať na spätný odber, spracovanie a recykláciu starých fotovoltaických panelov uvedených na trh pred 1. januárom 2013. Podľa IPVIC ale 90 % európskych výrobcov a importérov na likvidáciu panelov prispieva v rámci PV Cycle.

Členovia asociácie prispievajú na recykláciu podľa výšky svojho obratu a hmotnosti fotovoltaických panelov predaných v EÚ za uplynulý rok. V roku 2012 budú podľa IPVIC všetci členovia poskytovať záruku formou viazaného bankového účtu na odstránenie elektroodpadu z fotovoltaických panelov. Panely sa na odpad premenia za približne 20 rokov.

„Česká fotovoltaická priemyselná asociácia sa pripája k návrhu, aby táto zdvojená platba nákladov za recykláciu bola odstránená a aby z povinnosti, ktorú návrh zákona o podporovaných zdrojoch elektrickej energie zavádza, boli vyňaté tie subjekty, ktoré už recykláciu riešia a hradia v rámci PV Cycle, „uviedla generálna sekretárka asociácie Zuzana Musilová.

Prevádzkovateľom solárnych elektrární prekážajú aj ďalšie nové pravidlá, ktoré už v minulom roku obmedzili výnosy z ich podnikania. Na niekoľko solárnych zdrojov uvalil štát 26-percentnú daň, inak hrozilo výrazné zdraženie elektriny. Mnohí podnikatelia chcú získať finančnú kompenzáciu právnou cestou a Česku tak hrozia desiatky súdnych sporov a medzinárodnej arbitráže.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.