Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

České solárne firmy expandujú do zahraničia

Prvé dve firmy budujú menšie solárne kapacity. Financujú ich bankovými úvermi alebo z prostriedkov veľkých medzinárodných fondov.

Photon Energy sa vybral inou cestou. Dlhopisy, ktoré ponúka, vytvárajú príležitosť, aby sa na financovaní projektov podieľali aj malí investori. Splatnosť dlhopisov je stanovená na sedem rokov. Nominálnu hodnotu jedného stanovili na 30.000 Kč (1109,51 eura).

Vydanie dlhopisov schválila Česká národná banka. Firma oznámi svoje investičné zámery v Austrálii v blízkej budúcnosti.

V prvej fáze pôjde o solárne parky s celkovým inštalovaným výkonom 30 až 40 megawattov (MW).

Photon Energy pôsobí u protinožcov od roku 2011. Na kontinente zatiaľ dokončila menší projekt. Za 20 miliónov Kč inštalovala solárne panely na budove pošty v Sydney. Špecializuje sa aj na takzvané ostrovné systémy. Ide o kombináciu slnečných kolektorov a batérií, ktoré v oblastiach bez elektrickej siete zásobujú rádiokomunikačné a iné vysielače.

Šéf Photonu Georg Hotar uviedol, že v Austrálii je dnes solárna energia už schopná podnikať bez štátnej podpory. Dodal, že „rozšírenie portfólia elektrární na južnej pologuli nám umožní vyvážiť sezónnosť našich príjmov“.

Firma, ktorá patrí v Česku medzi solárnych priekopníkov, prevádzkuje väčšie solárne kapacity len v ČR a na Slovensku. Ich celkový inštalovaný výkon dosiahol 25 MW.

(1 EUR = 27,039 CZK)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.