Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

České rafinérie zatiaľ odmietajú uzavrieť zmluvu s Transpetrolom na dodávku ropy

„Nechcú sa dohodnúť,“ potvrdil pre TASR podpredseda predstavenstva Transpetrolu Martin Ružinský s tým, že firma predložila v rokovaniach viaceré kompromisné návrhy. Išlo napríklad o nižšie objemy prepravenej ropy so zachovanými tarifami či dokonca ich pokles, avšak ani tieto neboli akceptované.

Konanie veľkého českého podniku, ktorý v minulom roku spracoval 7,32 milióna ton ropy, si vysvetľuje viacerými faktormi. „Jednak vlastné problémy s odbytom, jednak politika vedenia s možnosťou dodávky cez IKL,“ dodal. Podľa Ružinského však severný ropovod IKL nie je pre České rafinérie alternatíva k Družbe, keďže by si touto trasou nevedeli zabezpečiť celý potrebný objem.

České rafinérie sa k celému problému nevyjadrili. „K danej obchodnej zmluve sa na základe dohody oboch strán nebudeme vyjadrovať,“ odkázal TASR hovorca spoločnosti Aleš Soukup. Podľa informácií TASR má Transpetrol rovnaký problém aj s menším českým spracovateľom, firmou Paramo, a. s.

Hovorca tejto českej spoločnosti Mikuláš Duda odkázal, že rokovania medzi oboma zúčastnenými stranami prebiehajú. Práve Paramo by mohlo mať menší problém s dodávkami, pretože spracováva približne iba pol milióna ton ropy ročne. „Alternatívne možnosti existujú, avšak naše aktivity primárne smerujú k uzavretiu zmluvy s Transpetrolom,“ vysvetlil Duda pre TASR.

Ak by sa však týmto dvom českým firmám nepodarilo uzavrieť zmluvy na dodávku, ako nezazmluvnení partneri by nemali isté požadované objemy. Požiadavku na prepravu a skladovanie totiž Transpetrol uspokojuje prioritne pri zazmluvnených partneroch. Najväčším partnerom je Slovnaft, s ktorým podpísal zmluvu už v septembri.

Okrem problémov s podpisom zmlúv chce český trh na budúci rok aj menši objem ropy. Transpetrol totiž predpokladá prepravu iba v objeme 3,91 milióna ton, čo je takmer o 700.000 ton menej ako v tomto roku. Pri takomto množstvo sa tak obchod dostane na úrovne ešte z roka 2003.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.