Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterny park
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Johny Jupiter Photo (licencia Creative Commons)
27. apríla 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

České obce protestujú proti veterným elektrárňam v Poľsku

Starostovia obcí vo Frýdlantsku protestujú proti plánovanej výstavbe veterných parkov v Poľsku. Poľská skupina PGE chce postaviť 52 obrovských turbín na výsypkách hneď za hranicou. Starostovia sa obávajú, že projekt výrazne naruší krajinný ráz a odradí turistov. Turizmus je pre ekonomicky slabú oblasť hlavným zdrojom príjmov.

„Nepáči sa nám počet elektrární a ich veľkosť. Ide o 130 metrové tubusy, priemer vrtúľ je okolo sto metrov. Celková výška dosiahne 180 metrov,“ uviedol starosta Kunratic Milan Götz. Proti veternej energii však nič nenamieta. „Je to ekologický zdroj energie. Ale predstavujem si malé veterné háje, kde je maximálne sedem elektrární. A nie cez 50,” dodal.

Frýdlantsko je hospodársky slabá oblasť s vysokou nezamestnanosťou. Jediným významnejším zdrojom príjmov pre obce je turistický ruch. „Keď však prejdú turisti Albrechtický kopec a uvidia , veľkú farmu veterných elektrární, môže ich to od ďalšej návštevy odradiť.“ Pôvodný poľský projekt počítal dokonca s 98 turbínami. „Teraz nám akoby vyšli v ústrety, lebo ich stavajú len polovicu,“ uviedol Götz.

Je to však len zdanlivý kompromis. „Turbíny mali mať 65 metrov, tieto sú skoro trikrát väčšie,” upozornila starostka Višňové Vladimíra Erbanová.  Elektrární naviac bude zrejme v budúcnosti viac. „Predstavili prvú etapu zámeru. Sú limitovaní sústavou, ktorá je dimenzovaná na 220 MW. Jednotlivá elektráreň má v priemere 2 MW,“ vysvetlil námestník libereckého hajtmana pre rozvoj Vít Příkaský.

Česká strana nemá šancu stavbe elektrární zabrániť, starostovia ale žiadajú, aby sa aspoň posunuli ďalej od hranice, 17 elektrární má totiž stáť na vrchole výsypky. Čo sa podarí presadiť, je otázne. „Keby nás úplne odmietli, nemôžeme nič,“ dodal námestník hajtmana.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.