Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

České obce plánujú demonštrácie proti úložisku jadrového odpadu

V každej zo siedmich lokalít podľa Sequensa prispôsobili obce i spolky podobu protestných akcií miestnym podmienkam. „Jedno ale majú spoločné – chcú upozorniť na neprijateľnosť spôsobu, akým je v ČR riešený problém vyhoretého jadrového paliva,“ doplnil.

Sťažuje sa na to, že chýba legislatíva zabezpečujúca lepšie postavenie obcí a nie sú jasné kritériá, podľa ktorých sa majú vyberať lokality. „Nie je ani dobre zdôvodnené, či náhlenie smerujúce k jedinej variante: definitívnemu uschovaniu odpadov pod zem, je tá najlepšia bezpečná možnosť,“ dodal.

Prvá etapa prieskumu by sa mala v tomto roku uviesť vo všetkých siedmich lokalitách, súhrnne ide o práce za 200 miliónov českých korún. Správa úložísk rádioaktívnych odpadov (SÚRAO) obyvateľov ubezpečuje, že geológovia budú územie iba obchádzať a ich práca bude povrchová, bez vrtov.

Akcia sa uskutoční tri dni pred 30. výročím najhoršej jadrovej havárie elektrárne v Černobyle na Ukrajine. Napríklad lokalita Březový potok na Klatovsku organizuje bežeckú s cyklistickú štafetu okolo prieskumného územia, koncert a taktiež nechá rozoznieť zvony ako varovanie. Ľudia z lokality Čertovka, na rozhraní okresov Louny a Plžeň – sever, chystajú pochod a vernisáž. Informácie o všetkých akciách môže verejnosť nájsť na webe www.nechcemeuloziste.cz.

Na základe geologického prieskumu by sa mal počet lokalít zúžiť na štyri, finálnu lokalitu by SÚRAO malo vybrať do roku 2025. Správu zastupuje štát, ktorý dáva prednosť trvalému uloženiu vyhoreného jadrového paliva. Úložisko, v ktorom by mali byť trvalo, v hĺbke pol kilometra, uložené tisíce ton vyhoreného paliva z jadrových elektrární, má v Česku vzniknúť do roku 2065. Kvôli povoleniu geologického prieskumu už boli podané aj žaloby.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.