Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bridlica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bridlicové horniny (Foto: Flickr.com / Seldom Scene Photography. Licencia Creative Commons)
29. mája 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

České ministerstvo: Zásoby bridlicového plynu zrejme nebudú zásadné

Minister životného prostredia Tomáš Chalupa (ODS) na vypočutí zopakoval, že požiada vládu o dvojročné moratórium na prieskumy, než sa podarí v zákonoch stanoviť jasné pravidlá, ktoré by predišli predovšetkým ekologickým rizikám. Trojica senátorov ODS a ČSSD z oblastí, kde ťažba hrozí, už ale má pripravené jednoduchšie riešenie – zákonom zakázať ťažbu i prieskumy metódou hydraulického štiepenia, v ktorej vidí hrozbu pre zásoby spodných vôd i geologických podloží.

Návrh bude predložený do dvoch týždňov, odpovedal na otázku ČTK jeho spoluautor, berounský senátor Jiří Oberfalzer (ODS). „Táto téma nie je pravo-ľavá, táto téma je v záujme ľudí, prírody a zdrojov pitnej vody,” zdôraznil. Zákaz požadujú miestne samosprávy, kraje i iniciátori dvoch petícií proti ťažbe. Pod petíciu sa zatiaľ podpísalo 23.000, resp. 25.000 podpisov. Zákaz už platí vo Francúzsku a Bulharsku, pre celú EÚ ich chce presadiť Európska strana zelených.

Šolc dal ale prednosť riešeniu Tomáša Chalupu s prihliadnutím na to, že je v záujme štátu získať prostredníctvom prieskumu informácie o stave zásob plynu. „Odhady podľa geologických štruktúr zatiaľ signalizujú, že je možné očakávať nejaký výskyt bridlicového plynu, avšak nebude sa jednať o také zásoby a v takom význame, ako je tomu napríklad v Poľsku,” uviedol Šolc. „Pravdepodobne zásoby nebudú mať absolútne zásadný význam,” povedal. Dodal, že s využitím bridlicového plynu nepočíta ani energetická koncepcia, ktorá bude vláde predložená do konca leta.

Námestník pripomenul, že i s domácimi zásobami zemného plynu, ktorý je získavaný konvenčnou metódou, sú pokryté iba 2 % spotreby krajiny. Česká plynárenská únia odhaduje, že by zásoby bridlicového plynu mohli pokryť až 10 % ročnej spotreby. Podľa kritikov, napríklad Jiřího Malíka z koalície Stop HF, by to ale mohlo byť až stonásobne menej.

Chalupa chce kvôli prieskumom zásob plynu novelizovať zákon o geologických prácach, banský zákon, zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a vyhlášku o hospodárnom využívaní ložísk a povoľovaní ťažby. Mali by jasne stanoviť, že už na počiatku bude nutné uskutočniť hodnotenie podľa zákona o posudzovaní vplyvu na životné prostredie, zdôraznil Chalupa.

O povolení prieskumu majú podľa ministra záujem dve nadnárodné spoločnosti, a to na Berounsku, Trutnovsku a Valašskomeziříčsku. Chalupa už zrušil prvoinstančný súhlas so stanovením prieskumného územia bridlicových plynov na Náchodsku a Trutnovsku, lebo podľa neho nebol dostatočne zohľadnený verejný záujem na ochranu krajiny a zdrojov pitnej vody. V priebehu niekoľkých týždňov chce rozhodnúť o podobnom povolení na Valašskomeziříčsku. Na Berounsku zatiaľ súhlas vydaný nebol.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.