Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
priemyselné emisie CO2 Foto: SITA/AP Photo/Martin Meissner
3. apríla 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

České firmy vlani vypustili menej emisií

České firmy mali vlani 12,2 milióna kvót navyše, čo podľa ich minuloročnej priemernej ceny prestavuje hodnotu necelých 4 mld. českých korún. Teraz je však cena kvóty približne polovičná.

„Nepotrebné a štátom zadarmo rozdané kvóty sú nezaslúženým ziskom firiem. Ich prebytočné množstvo navyše vedie k poklesu ceny povoleniek a nefunkčnosti celého systému emisného obchodovania,“ uviedla ekologická organizácia Centrum pre dopravu a energetiku. Firmy argumentujú tým, že investujú do ekologických opatrení, a vďaka tomu profitujú z nižších emisií.

Európska únia emisné povolenky zaviedla ako nástroj, ktorým prinúti podniky znižovať vypúšťanie škodlivých plynov. Európske krajiny získavajú od EÚ určitý počet emisných kvót pre energeticky náročné sektory, ktoré sú potom rozdelené medzi jednotlivé firmy. Ak sa niekomu podarí ušetriť škodlivé emisie a kvót má viac, než potrebuje, môže ich predať inému podniku.

Od roku 2013 budú už firmy za časť pridelených kvót platiť, cena kvót teraz ale klesla na zhruba 7 eur za tonu emisií oxidu uhličitého, čo podľa odborníkov nebude podniky k znižovaniu emisií dostatočne motivovať. Brusel preto zvažuje stiahnutie časti kvót zo systému, aby sa tým zdvihla ich cena. Niektorí experti ale poukazujú na to, že ďalší zásah do tohto umelého trhu spôsobí ešte väčšie problémy. Firmy si často sťažujú, že nejasná budúcnosť trhu s emisnými povolenkami narušuje stabilitu investičného prostredia.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.