Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. augusta 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

České firmy budú stavať solárne elektráne v Čile

„Tieto elektrárne postavíme pre jeden britský investičný fond, ktorý ich bude vlastniť a prevádzkovať. Ale pre seba a ďalších českých investorov postavíme ďalších 15 MW. Záujem je prekvapujúco veľký,“ povedal Zdeněk Sobotka, majiteľ a člen predstavenstva Solek Holdingu.

Firma investuje do projektu dva milióny USD (1,77 milióna eur) a očakáva priemerný výnos 20 až 30 %.

Čile má pre rozvoj solárnej energetiky ideálne podmienky. Slnečného svetla je tam viac ako dosť a cena elektrickej energie zostáva výrazne nad priemerom krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Táto kombinácia zaručuje, že solárne elektrárne nepotrebujú dotácie. „Priemerná cena elektriny, keď svieti slnko, sa pohybuje na spotovom trhu okolo 140 USD za megawatthodinu. Veľké solárne elektrárne na púšti Atacama, kde sú mimoriadne dobré podmienky pre ich činnosť, sa dostávajú do zisku pri cene 60 USD za megawatthodinu,“ povedal Sobotka.

Čilská vláda chce podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny v krajine do roku 2025 zvýšiť zo súčasných troch na 20 %. Výkon hydroelektrární sa do tohto cieľa nezaráta.

Obchodníci s elektrinou musia jej časť nakupovať zo zelených zdrojov a ich podiel sú povinní každoročne zvyšovať. Elektrárne do 9 MW sú oslobodené od poplatkov za prenos a distribúciu.

Malé elektrárne majú ešte jednu výhodu. Ľahšie nájdu obchodníka, ktorý s nimi podpíše 15-ročnú zmluvu na odber elektriny. V zmluvách je pevne stanovená cena elektriny, čo investorom zabezpečuje návratnosť investície.

Do Čile prichádzajú aj veľkí hráči v odvetví ako SunEdison a SunPower. Budú stavať elektrárne s inštalovaným výkon desiatok a stoviek megawattov.

(1 EUR = 1,1281 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.