Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

České firmy budú musieť informovať o haváriách pri ťažbe ropy z mora

Ak by firmy novú povinnosť nenaplnili, bude im hroziť desaťmiliónová pokuta. Ministerstvo bude informácie odovzdávať Európskej komisii.

Novela vyplýva z požiadaviek novej smernice EÚ. Cieľom smernice je, aby Európska komisia aj členské štáty mali prístup k čiastkovým informáciám skôr, než sa uzavrie často zdĺhavé vyšetrovanie. Nie je ale isté, či sa zákon v dohľadnej dobe využije v praxi. Podľa odborníkov, ktorých už skôr oslovila ČTK, sa žiadna domáca firma nevenuje ťažbe ropy a plynu z morského dna.

Smernica reaguje na haváriu ťažobnej skupiny Deepwater Horizon spoločnosti BP v Mexickom zálive v roku 2010. Zahynulo pri nej 11 ľudí a do mora uniklo niekoľko miliónov barelov ropy. Havária spôsobila vážne ekologické škody.

Za závažnú haváriu označuje novela nehodu zahŕňajúcu napríklad výbuch, požiar, únik ropy alebo plynu, pri ktorej  zahynuli alebo pravdepodobne mohli zahynúť ľudia alebo boli ťažko zranení.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.