Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

České energetické firmy zákazníkom úmyselne komplikujú zmenu dodávateľa

Novela energetického zákona, ktorá platí od 18. augusta 2011 dala podľa Votočku zákazníkom právo odstúpiť od zmluvy a bez sankcie prejsť k inej spoločnosti v prípade, že dodávateľ zamýšľa zvýšiť cenu elektriny alebo plynu alebo zmeniť zmluvné podmienky.

„To sa pochopiteľne dodávateľom energie nepáči a preto sa teraz snažia robiť všetko preto, aby zákazník v budúcnosti tak rýchlo zmeniť dodávateľa nemohol. Bohužiaľ niekedy tak robia aj spôsobmi, ktoré sú na hrane zákona,” uviedol Votočka.

Niektoré energetické spoločnosti napríklad začali svojim zákazníkom rozosielať najrôznejšie mimoriadne ponuky. Pri ich podpise sa však zákazník zaviaže na dobu niekoľkých rokov k odberu energie a v prípade, že od zmluvy odstúpi, príde o poskytnuté výhody, ktoré sú mu spätne doúčtované. V niektorých prípadoch môže byť po zákazníkoch kvôli dodatkom zmluvy požadovaná tiež niekoľkotisícová zmluvná pokuta.

„Podobné pasáže dodatkov zmlúv sú neprimerané a v niektorých prípadoch aj neplatné. Spoločnosti by tak mali dôkladne zvážiť svoj marketingový postup. Viac než rôznymi právnymi kľučkami by mali o zákazníka bojovať predovšetkým ponukou nízkej ceny a kvalitnými službami,” myslí si Votočka.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.