Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česká vláda zváži nový anti-fosílny zákon

V programovom vyhlásení vlády český kabinet vyjadril vôľu pripraviť zákon, ktorý zníži závislosť krajiny na fosílnych palivách, ako sú ropa, zemný plyn či uhlie, za podmienky, že neutrpí konkurencieschopnosť ČR.

MŽP uviedlo, že Česko je teraz závislé na fosílnych palivách zhruba z 80 %, do budúcna predpokladá, že tento ukazovateľ bude klesať. „Napríklad podľa novo schválenej Štátnej energetickej koncepcie by mala závislosť do roku 2030 postupne klesnúť na 66 % a do roku 2040 na 56 %,“ píše sa v materiáli.

Analýza obsahuje tri varianty, ako k obmedzeniu týchto palív dospieť aj príklady zákonných úprav inde v Európe. Takzvaný „nulový“ variant počíta sa tým, že by sa neprijala žiadna nová legislatíva a ciele by sa stanovili len do roku 2030 s tým, že nebude nastavený jasný smer pre prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo do roku 2050.

Druhý variant presadzuje stanovenie dlhodobého cieľa pre znižovanie emisií v ČR v rámci pripravovanej koncepcie Politiky ochrany klímy v ČR, avšak bez prijatia nového zákona. „Ministerstvo životného prostredia bude presadzovať (tretí) variant vzniku nového zákona, ktorý poskytuje vyššiu istotu pre jej dodržiavanie a vymáhanie, podobne ako je to v iných vyspelých krajinách,“ povedal minulý týždeň pre ČTK český minister Richard Brabec.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.