Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lany solarnych panelov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ steel & silicon (licencia Creative Commons)
15. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Česká vláda schválila „kladivo na fotovoltaiku“

Kabinet českého premiéra Petra Nečasa dnes schválil novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ktorá – ak ju podporia i poslanci – od roku 2011 ukončí finančnú podporu solárnym elektrárňam, ktoré stoja na poliach a lúkach. Podpora sa zachovaná pre projekty, ktoré využívajú strechy budov.

Vláda novelou reaguje na nekontrolovateľný rozmach výstavby solárnych elektrární, na ktorý už na budúci rok môže doplatiť priemysel i domácnosti v podobe drahej elektriny. Kvôli výkupnej cene 12 Kč (48 centov) za jednu kilowatthodinu, ktorú štát garantuje na obdobie až 20 rokov, sa podľa odhadu energetickej spoločnosti ČEZ môžu ceny elektriny pre domácnosti na budúci rok zvýšiť až o 18 % a pre priemysel o 27 %. Podľa optimistických odhadov sa cena elektriny zvýši iba o 5 až 10 %, tvrdí fotovoltaický priemysel.

Regulátor nekonal, koná vláda

Investori, medzi nimi aj samotný pološtátny ČEZ, ťažili z toho, že regulačný úrad niekoľko rokov nečinne sledoval prudký vzostup inštalovaného výkonu nových projektov a nevyužil ani svoju obmedzenú možnosť na medziročné znižovanie podpory o 5 %.

K 1. septembru 2010 činil celkový inštalovaný výkon solárnych elektrární v ČR takmer 700 MW. Minister priemyslu a obchodu Martin Kocourek odhaduje, že vládna novela zabráni tomu, aby sa do siete pripojilo ďalších 700 MW.

Vysoká výkupná cena elektriny zo solárnych zdrojov sa určila pred rokom 2009, kedy boli ceny solárnych panelov vysoké a návratnosť projektov bola až v druhej dekáde ich prevádzky. Ceny panelov a elektrární sa však za ostatný rok a pol natoľko znížili, že návratnosť solárnych projektov je už po asi siedmich rokoch. Minulé vlády, poslanci a ani energetický regulačný úrad na to však adekvátne nezareagovali.

V poslaneckej snemovni síce už od vlaňajšej jesene čakala na schválenie novela, ktorá umožňuje razantné zníženie výkupnej ceny solárnej elektriny, novelu však poslanci schválili až na jar. Zákon pri tom umožní znížiť výkupné ceny až od januára 2011.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.