Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Česká vláda povolila využiť nevyčerpané peniaze na zatepľovanie v roku 2012

Ministerstvo chce do systému zapojiť tiež české prostriedky vo výške 400 až 500 miliónov českých korún, aby boli k 31. decembru plne vyčerpané všetky prostriedky na účte. Štátny fond životného prostredia totiž počíta s tým, že niektorí žiadatelia v Zelenej úsporám budú vracať peniaze späť alebo budú žiadať o odstúpenie od zmlúv pretože nestihnú zateplenie do decembra uskutočniť. Štátny fond životného prostredia preto chce mať rozpracovaných viac žiadostí, aby tieto projekty mohol vymeniť za tie, ktoré ku koncu decembra budú pripravené k vyúčtovaniu bez problémov. K zúčtovaniu a vyplateniu zostatku budú použité peniaze vybrané fondom na likvidáciu autovrakov. Administrácia žiadostí by tak bola predĺžená až do roku 2013, žiadne nové už ale úrad prijímať nebude.

Zhruba 20 miliárd českých korún určených k zatepľovaniu domov musí Česko vyčerpať do konca tohto roka. Celkom zatiaľ Štátny fond životného prostredia vyplatil viac než polovicu žiadateľov a to celkom 10,6 miliardy korún. „Dnes sa vláda zhodla, že by ministerstvo financií s prvou úpravou rozpočtu, ktorá bude, previedlo úpravu výdajového limitu,“ uviedol Chalupa. Dodal, že fyzicky peniaze na účte sú. Odhad rozdielu medzi  tým, koľko je na účte peňazí a celkovými požiadavkami o podporu sa dokonca zo záporných čísel v minulom roku dostal do kladných. V súčasnej dobe prebytok činí 129 miliónov českých korún, použité budú prípadne na zatiaľ zablokované projekty zateplenia verejných budov.

„Máme vyplatených viac než 50.000 žiadateľov, som presvedčený, že za pol roka sa nám podarilo program rozhýbať. Sme v miernom pluse, na všetkých, ktorí splnili podmienky, sa dostane. A som optimista, že sa dostane aj na tých najlepších z projektov verejných budov a zároveň pre nich chystáme výzvu z operačného programu Životného prostredia. Podarilo sa zrýchliť riadenie,“ zhrnul minister.

Vlani bola podľa správy určené pre rokovanie vlády síce na program určených 9,8 mld. českých korún, vyplatených bolo nakoniec 8,6 mld. korún. Zostávajúcich 1,2 mld. bude z včerajšieho rozhodnutia českej vlády prevedených do roku súčasného. Celkom tak v tomto roku bude môcť fond na Zelenú úsporám vydať 8,4 mld. českých korún.

Predaj emisných jednotiek podľa kjótskeho protokolu má prísne pravidlá. Predajcovia musia výnosy využiť pre projekty na znižovanie emisií skleníkových plynov ako sú napríklad opatrenia na úsporu energie. Česko svoje kredity predalo predovšetkým Japonsku a Svetovej banke.

Právo predať emisné jednotky získalo Česko vďaka tomu, že od roku 1990 znížilo svoje emisie skleníkových plynov o štvrtinu pričom v kjótskom protokole sa zaviazalo k osempercentnému zníženiu. Nevyužité právo vypúšťať škodlivé emisie preto mohla Česká republika vo forme emisných kreditov predať ostatným štátom alebo firmám. Obchodovať sa môže s voľnými jednotkami do tohto roka, kedy vyprší platnosť kjótskeho protokolu. Emisná jednotka predstavuje obchodovateľné právo štátu vypustiť do ovzdušia jednu tonu oxidu uhličitého v období 2008 až 2012.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.