Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny panel
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Pink Dispatcher (licencia Creative Commons)
24. októbra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česká vláda opäť chystá dotácie pre fotovoltiku

V minulom roku prudko rástol počet solárnych elektrární, a preto bude ich prevádzka v budúcom roku stáť vyše 22 mld. českých korún (880 mil. eur). Celkové náklady na obnoviteľné zdroje (OZE) dosiahnu približne 32 miliárd (1,28 mld. eur). Vláda časť z toho pokryje dotáciami, ďalšia časť sa premietne do cien elektriny.

Výrazné zdražovanie bez dotácií

Vládne dotácie na OZE predstavovali v tomto roku 11,7 mld. českých korún (468 mil. eur). Elektrina tento rok preto pre domácnosti zdražela v priemere o 4,6 %, podniky za elektrický prúd platili o 5,2 % viac. Bez štátnej dotácie však by zdražovanie bolo oveľa výraznejšie.

Keby vláda pre rok 2012 znovu neposkytla miliardové prostriedky na OZE, elektrina pre domácnosti by zdražela v priemere o 11 % a pre veľkoodberateľov o 15 %, uvádza v návrhu ministerstvo.

Zdrojmi vládnych dotácií bola v tomto roku predovšetkým 26-percentná daň zo solárnych elektrární. Prostriedky vláda čerpala aj z 32-percentného zdanenia bezplatných emisných kvót. Zvýšili sa tiež poplatky za využívanie pôdy, na ktorej stoja solárne elektrárne. Pravdepodobne budú tieto prostriedky predstavovať významné zdroje aj v budúcom roku.

Priemyselní zákazníci pripojenie na úrovni veľmi vysokého napätia podľa návrhu zaplatia za elektrinu budúci rok v priemere o 6,6 % viac a zákazníci pripojení na úroveň vysokého napätia o 5,8 % viac ako v tomto roku.

Podstatná je konečná cena

Konečnú cenu elektriny pre budúci rok významne ovplyvňuje aj zdraženie silovej elektriny na trhoch, ktoré v tomto roku predstavuje približne 8%.

Vládne dotácie na OZE v budúcom roku zníži poplatok za obnoviteľné zdroje z predpokladaných 625 korún na megawatthodinu na 420 až 430 Kč/MWh. Tohtoročný poplatok bol vďaka dotáciám 370 Kč/MWh. Jeho budúcoročné zvýšenie súvisí s minuloročným pripojeným solárnych elektrární s vyšším inštalovaným výkonom. Výrazne tiež rástol výkon bioplynových staníc.

Kľúčové bude októbrové rozhodnutie

Rozhodnutie o dotáciách na OZE má vstúpiť do platnosti do konca októbra. Energetický regulačný úrad potom do konca novembra vydá rozhodnutie o cenách elektriny na rok 2012.

Prudký nárast fotovoltiky v minulom roku súvisel s výhodnými výkupnými cenami tzv. zelenej elektriny a prilákali tak do tohto sektoru množstvo investorov. Počet solárnych elektrární narastal a ich inštalovaný výkon sa zvyšoval viac ako štvornásobne na približne 1950 MW.

V tomto roku sa už podmienky pre podnikanie vo fotovoltike sprísnili, náklady na prevádzku solárnych elektrární sa ale podľa odborníkov budú premietať do zdražovania elektriny ešte niekoľko rokov.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.