Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Temelín-protest-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Protest proti dostavbe jadrovej elektrárne Temelín. Foto: TASR/AP Photo/David Veis
12. októbra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česká vláda odložila rokovanie o preprave reaktorov do jadrových elektrární

Národný akčný plán rozvoja jadrovej energetiky ČR počíta s výstavbou jedného jadrového bloku v Dukovanoch a jedného v Temelíne s možnosťou rozšírenia na dva bloky v oboch elektrárňach. Reálne sa teraz hovorí o výstavbe jedného nového bloku, zatiaľ ale nie je jasné financovanie projektu. Prioritu má dostavba Dukovian. Nový blok by mal nahradiť súčasné dukovanské bloky, ktoré budú odstavené zhruba v rokoch 2035 až 2037.

V prípade Jadrovej elektrárne Dukovany sa počíta s možnosťou prepravy až 7,5 metrov vysoké zariadenia so šírkou deväť metrov a hmotnosťou 750 ton. Predbežne sa predpokladá, že by sa zariadenia prepravovali z Hamburgu. Tieto komponenty by sa mali v prvej fáze prepravovať po Labe do mesta Týnec nad Labem a ďalej po ceste do Dukovian. Trasa do Temelína potom vedie z Labe do Vltavy, po ktorej lode doplávajú s obchádzkami troch priehrad do mesta Týn nad Vltavou. Z neho potom do elektrárne zariadenia poputujú na nákladných autách.

Tento variant predpokladá možnosť prepravy strojov s rozmermi 7,5 metrov krát 8,5 metrov a hmotnosťou presahujúcou tisíc ton. Trasy pre dopravu zariadenia do jadrových elektrární vypracovalo české ministerstvo dopravy na základe nariadenia výboru pre jadrovú energetiku. Aktualizovať trasu prepravy je nevyhnutné preto, že nové zariadenia budú mať pravdepodobne väčší rozmer než súčasné vybavenie elektrární.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.