Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar spain
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.Com / Port of San Diego (licencia Creative Commons)
7. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Česká vláda chce zdaniť solárny biznis

Investorom do solárnych elektrární a ďalších obnoviteľných zdrojov by sa mali v Česku zrušiť daňové úľavy, vyhlásil minister financií ČR Miroslav Kalousek. Zrušenie 5-ročného oslobodenia od daní sa nebude ale vzťahovať na už schválené projekty.

„Je to v návrhu novely, ktorá by mala začať platiť od 1. januára 2011. Je však otázkou, čo na to povedia vláda a parlament,“ povedal v pondelok (6.9.) Kalousek. Ak by návrh prešiel, dôvodová správa ministerstva počíta od roku 2012 s príjmami v hodnote niekoľkých stoviek miliónov korún.

Vláda chce kompenzovať zdraženie elektriny

Vláda okrem toho hľadá cestu, ako získať peniaze, z ktorých by vynahradila spotrebiteľom rast cien elektriny, ktorý spôsobila vysoká podpora výroby z obnoviteľných zdrojov. Podľa odhadov ministerstva priemyslu totiž od januára vzrastie poplatok na podporu obnoviteľných zdrojov energie z dnešných 166 Kč (6,72 eura) na 700 Kč za MWh elektriny. Cena elektrickej energie pre domácnosti by sa tak zvýšila minimálne o 15 % a pre firmy o 19 %.

„Hľadáme kompenzačný mechanizmus, ktorý by mohol spočívať v tom, že by sa z verejných zdrojov vzala nejaká čiastka, ktorá by mohla byť zaplatená podnikateľom v oblasti solárnej energie,“ povedal štátny tajomník ministerstva financií Ladislav Minčič, ktorý je od začiatku septembra zodpovedný za daňovú agendu ministerstva.

„Vo všeobecnosti možno povedať, že tento zdroj je buď vytvorený úsporou, alebo zvýšením či vznikom nejakej novej dane,“ dodal Minčič. Podľa neho sa politici budú musieť dohodnúť, na koho prípadnú daň uvalia. „Je možné hľadať cesty aj len v samotnej oblasti energetiky. Nemám na mysli daň z elektriny, ale máme aj daň z uhlia či plynu,“ vysvetlil.

Minister Kalousek je opatrnejší. „Chceme zistiť, či je možné nájsť kompenzačný mechanizmus v prípade skokového zdraženia elektrickej energie, ktoré vidím niekde od 15 % nahor,“ povedal. Podľa neho nie je jasné, či niečo také vôbec navrhne. „Nie som si istý, či by to nenapáchalo viac škody než úžitku,“ dodal.

S ďalším návrhom, ako by mohla vláda obmedziť problém s rastúcim poplatkom na podporu obnoviteľných zdrojov, prišiel šéf českého Zväzu priemyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Dnes je v ČR inštalovaných asi 620 MW solárneho výkonu, do konca roka má pribudnúť ďalších 700 až 800 MW. Na tom by však mala mať z jednej štvrtiny či pätiny podiel štátna firma ČEZ. Ak štát ako akcionár presadí, že ČEZ tieto investície obmedzí, solárny boom sa zbrzdí,“ vysvetlil.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.